Sławiński: Inflacja wróci do 2,5-proc. poziomu za kilka kwartałów

DI, ISB
10-12-2007, 10:08

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) z pewnością sprowadzi inflację do poziomu celu inflacyjnego banku centralnego w ciągu kilku kwartałów, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi członka RPP Andrzeja Sławińskiego. Według niego, nie ma żadnego zagrożenia niekontrolowanego wzrostu wskaźnika CPI.

"Ceny żywności rosną na całym świecie, w związku z czym nasza inflacja będzie prawdopodobnie wyższa o jeden procent niż cel inflacyjny. Ale w strefie euro też będą mieli inflację więcej niż o jeden procent wyższą niż cel Europejskiego Banku Centralnego (ECB)" - powiedział Sławiński w TVN CNBC Biznes.

Według niego, wpływ cen żywności na poziom inflacji może być w Polsce nawet nieco wyższy niż w strefie euro, ponieważ w naszym koszyku inflacyjnym mają one większe znaczenie. Dodatkowo, jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu płac, to z czasem może pojawić się presja inflacyjna. Nie budzi to jednak obaw Sławińskiego, który nie wydaje się zwolennikiem gwałtownych ruchów władzy monetarnej.

"Podniesieniem stóp procentowych nie da się wpłynąć na ceny żywności na rynku międzynarodowym. Banki centralne w takiej sytuacji podnoszą stopy, by ustabilizować oczekiwania inflacyjne, by konsument nie musiał się bać, że inflacja wzrośnie do jakieś wysokiego poziomu" - tłumaczył członek RPP.

Sławiński dodał, że "z pewnością sprowadzimy inflację do poziomu celu inflacyjnego". Nie sprecyzował jednak, kiedy uda się sprowadzić poziom wskaźnika CPI do 2,5%.

"Zrobimy to z takim opóźnieniem, jakie jest w wpisane w założeniach polityki pieniężnej, czyli może to nam zająć co najwyżej kilka kwartałów. Obecnie nic takiego dramatycznego się nie dzieje, by wątpić w to, że skutecznie będziemy stabilizowali inflację w średnim okresie" - zapewnił Sławiński.

Członek RPP wyjaśnił, że inflacja netto jest nadal na niskim poziomie, co oznacza, że popyt krajowy nie ma wpływu na wzrost cen. Jednak w przyszłości może być różnie i mimo wcześniejszej wstrzemięźliwości Sławiński nie wyklucza podwyżek stóp w 2008 roku.

"Jest prawdopodobne, że potrzebne będzie zacieśnianie polityki pieniężnej. Nie starałbym się precyzyjnie przewidywać skali, bo ona zależy od prognoz, a te się zmieniają. Dodatkowo w małej otwartej gospodarce dwa czynniki wpływają na restrykcyjność polityki pieniężnej - wysokość stopy procentowej i kursu. Mam nadzieję, że kurs będzie nadal tak stabilny jak był w ostatnich dwóch latach" - wyjaśnił Sławiński.

Inflacja konsumencka wzrosła w październiku do 3,0% r/r z 2,3% we wrześniu. Resort finansów prognozuje, że w listopadzie inflacja wyniosła 3,5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sławiński: Inflacja wróci do 2,5-proc. poziomu za kilka kwartałów