Czytasz dzięki

Sławiński: Polska może mieć trudniej w ERM2 niż miały Irlandia i Grecja

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 13:15

Polska może mieć większe problemy z utrzymaniem kursu w ERM2 niż kraje przebywające w europejskim systemie walutowym w latach 90-ych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

Polska może mieć większe problemy z utrzymaniem kursu w ERM2 niż kraje przebywające w europejskim systemie walutowym w latach 90-ych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

„Polska może mieć większe problemy z utrzymaniem kursu w ERM2 niż kraje przebywające tam w latach 90-ych” – powiedział Sławiński podczas jednego z seminariów na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

„W przypadku np. irlandzkiego funta kurs był stabilny, konieczna była jedna interwencja na rynku walutowym i była ona skuteczna. Podobnie było z grecką drahmą” – dodał.

Jak wyjaśnił członek RPP, jest to związane ze zmianami na globalnym rynku walutowym. „Kilkanaście lat temu waluty krajów będących w ERM2 nie cieszyły tak dużym zainteresowaniem rynków finansowych” – powiedział.

Sławiński podkreślił, że waluty krajów takich, jak Polska są obecnie w centrum zainteresowania nie tylko dużych banków, ale także ogromnej liczby funduszy hedgingowych.

Na około sześć miesięcy przed oficjalnym włączeniem złotego do ERM2 (z maksymalnym pasmem wahań +/-15%), konieczne jest poinformowanie o tym Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego oraz wynegocjowanie z tymi instytucjami konkretnej daty wejścia do ERM2 i określenia poziomu kursu centralnego.

Resort finansów napisał w sierpniu, że zgodnie z unijnymi przepisami przebywanie w ERM2 będzie trwało nie krócej niż dwa lata – w tym okresie konieczne jest wypełnienie pozostałych kryteriów konwergencji.

Ministerstwo Finansów ocenia, że od momentu podjęcia strategicznej decyzji o przystąpieniu do strefy euro do momentu przyjęcia wspólnej europejskiej waluty musi upłynąć ok. 3 lat.

Partie, które po wyborach 25 września najprawdopodobniej utworzą koalicję rządową – Platforma Obywatelska (PO) i Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – różnią się w kwestii przyjęcia euro: PO chce doprowadzić do tego jak najszybciej, natomiast PiS chce w ciągu czterech lat wypełnić kryteria z Maastricht, ale samo przyjęcie wspólnej waluty chce odłożyć na później.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane