Sławiński: Siła presji inflacyjnej uzależniona od zmian w wydajności pracy

Internet Securities
18-09-2006, 09:22

Siła presji inflacyjnej może zależeć od trendu zmian w wydajności pracy - uważa Andrzej Sławiński z RPP.

Siła presji inflacyjnej może zależeć od trendu zmian w wydajności pracy, jednocześnie cały czas niska inflacja netto może w relacji z inflacją konsumencką (CPI) pokazywać trend wpływu szoku podażowego na inflację konsumencką, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

„Dla banku centralnego ważna jest relacja tempa wzrostu płac i wydajności. Od jej kształtowania się będzie zależało tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy, które jest jednym z ważnych czynników wpływających na inflację” – powiedział prof. Sławiński w wywiadzie dla agencji ISB.

„Siła presji inflacyjnej będzie zatem zależała w dużej mierze od trendu zmian w wydajności” – dodał.

Ponadto, patrząc na utrzymującą się niską inflację netto, będzie można dostrzec zmiany wywołane szokiem podażowym w inflacji konsumenckiej.

„Przy mającym obecnie miejsce spadku cen ropy, różnica pomiędzy wskaźnikiem CPI i inflacji netto będzie w przybliżeniu obrazowała, na ile wywołany suszą szok cenowy na rynku żywności będzie podwyższał ogólny wskaźnik inflacji” – powiedział prof. Sławiński.

Inflacja bazowa netto wyniosła w lipcu 1,3% r/r wobec 1,0%. Analitycy prognozują, że we wrześniu inflacja powinna utrzymać się na podobnym poziomie. Tymczasem inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 1,6% r/r wobec 1,1% w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sławiński: Siła presji inflacyjnej uzależniona od zmian w wydajności pracy