Sławiński: Wzrost wydajności w 2006 r. efektem dużego napływu BIZ

opublikowano: 20-02-2007, 09:44

Niespotykany dotąd wysoki wzrost wydajności pracy w polskiej gospodarce w 2006 roku był prawdopodobnie efektem dużego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), co jest bardzo korzystną sytuacją, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

Niespotykany dotąd wysoki wzrost wydajności pracy w polskiej gospodarce w 2006 roku był prawdopodobnie efektem dużego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), co jest bardzo korzystną sytuacją, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

"Podstawa, która pozwala tak oceniać, [że wzrost wydajności rośnie przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia - przyp. ISB] to rosnący wzrost BIZ. To jest rzecz dla polskiej gospodarki bardzo korzystna" - powiedział Sławiński we wtorkowym wywiadzie dla radia PiN.

"Intuicja mówiłaby nam, że skoro rośnie zatrudnienie, to wydajność powinna spadać. Tymczasem mamy solidny wzrost, a wydajność dalej się utrzymywała" - dodał.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w ub. tygodniu, że napływ BIZ wyniósł w ub. roku 14,69 mld USD (11,69 mld euro) wobec oczekiwanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) 10,0 mld USD, osiągając tym samym najwyższy poziom w historii. Napływ BIZ w 2005 roku wyniósł 7,67 mld euro, a w 2004 roku - 9,98 mld euro.

Zapytany o to, czy możliwe są optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale, zakładające ponad sześcioprocentowy wzrost, Sławiński powiedział, że prognoza wzrostu gospodarczego optymistycznie założona jest w styczniowej projekcji inflacji.

"Czyli jednak poniżej 6%" - powiedział członek RPP.

Tymczasem po opublikowaniu danych o cenach w przemyśle i produkcji przemysłowej w styczniu wiceminister finansów Katarzyna Zajder-Kurowska powiedziała, że wzrost gospodarczy w I kwartale może być nawet lepszy niż w ostatnim kwartale 2006 roku. Szacunki resortu finansów pokazują, że wzrost wyniósł wówczas 6,4-6,5%. Z kolei resort gospodarki prognozuje, że wzrost w I kw. tego roku może przekroczyć 6,0%. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane