SLD apeluje o utrzymanie 10 proc. ulgi podatkowej od darowizn

Polska Agencja Prasowa SA
05-09-2006, 12:11

SLD apeluje do koalicji rządzącej o utrzymanie dotychczasowej, 10 procentowej ulgi podatkowej od darowizn od firm dla organizacji pożytku publicznego. Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie posłanka SLD Anita Błochowiak, zniesienie tej ulgi pozbawi wiele organizacji pożytku publicznego środków pozwalających pomagać m.in. niepełnosprawnym i bezdomnym.

SLD apeluje do koalicji rządzącej o utrzymanie dotychczasowej, 10 procentowej ulgi podatkowej od darowizn od firm dla organizacji pożytku publicznego. Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie posłanka SLD Anita Błochowiak, zniesienie tej ulgi pozbawi wiele organizacji pożytku publicznego środków pozwalających pomagać m.in. niepełnosprawnym i bezdomnym.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT, którym zajmuje się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, zakłada zniesienie 10 proc. ulgi od darowizn na działalność społecznie użyteczną oraz na cele kultu religijnego.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział w poniedziałek, że 10 proc. ulga podatkowa od darowizn firm dla organizacji pożytku publicznego może być niezgodna z prawem Unii Europejskiej. "Mamy wątpliwości, a także Komisja Europejska ma wątpliwości, co do zgodności ulgi z prawem UE" - powiedział dziennikarzom Neneman.

Zdaniem Błochowiak, w projekcie nowelizacji jest kilka niekorzystnych zmian dla podatników, ale najważniejsza z nich zakłada wykreślenie 10 proc. ulgi, przekazywanej przez osoby prawne na cele charytatywne.

Błochowiak poinformowała, że posłowie SLD złożyli na posiedzeniu komisji finansów wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie nowelizacji tej ustawy, o co prosiło ponad 900 organizacji pożytku publicznego.

Posłanka podkreśliła, że jest to ostatni apel do koalicji rządzącej, bo komisja finansów ma zająć się "za chwilę" tym kontrowersyjnym zapisem. "Albo koalicja pochyli się nad setkami organizacji, które pomagają tysiącom osób w potrzebie, albo zlikwiduje tę ulgę, dając wyraz niezauważenia osób w potrzebie" - powiedziała Błochowiak.

Dodała, że nie jest to tylko apel SLD, ale wszystkich organizacji pozarządowych, które zbierają już podpisy pod protestem.

Wiceminister finansów powiedział w poniedziałek, że w zamian za zniesienie tej ulgi, osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się według 19-proc. liniowej stawki PIT, będą mogły przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dotychczas nie miały takiej możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / SLD apeluje o utrzymanie 10 proc. ulgi podatkowej od darowizn