SLD chce zapobiec odejściu z partii 'rebeliantów'

24-03-2004, 11:04

Reuters: Szef klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) Krzysztof Janik powiedział w środę, że chce złożyć kolejne propozycje zmian grupie "rebeliantów", którzy grożą odejściem z SLD i domagają się ustąpienia ze stanowiska premiera Leszka Millera. Rada krajowa SLD ma zebrać się w sobotę, dzień przed tym jak grupa "rebeliantów" ma oficjalnie odejść z SLD do nowej partii.

"Chcę im jutro opowiedzieć o kolejnych propozycjach, kolejnych zmianach, jeśli koledzy uznają, że to są zmiany, które odpowiadają ich oczekiwaniom to pewnie zostaną, a jeśli zechcą wystąpić to wierzę, że spotkamy się kiedyś razem po to by realizować lewicowe ideały" - powiedział w Radiu Zet Janik.

Nie chciał jednak powiedzieć czy może dojść do zgody jeśli "rebelianci" zażądają zmiany na stanowisku premiera. Powiedział zaś, że jakiekolwiek rozmowy na temat zmiany premiera przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli osłabi stanowisko rządu w negocjacjach w sprawie konstytucji.

"Mówienie w kraju o ewentualnej zmianie rządu, zmianie premiera wydaje mi się mocno niepotrzebne, powiem że nawet szodliwe dla tego co Leszek Miller ma dla naszego kraju załatwić w Brukseli" - powiedział Janik.

W grudniu ubiegłego roku sprzeciw Polski i Hiszpanii uniemożliwił przyjęcie unijnej konstytucji. Polska broniła stanowiska, które zostało uzgodnione w 2000 roku w Nicei i dawałoby jej siłę głosu niemal tak dużą jak mają Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. We wtorek wzrosły nadzieje na to, że wkróce może zostać zawarty kompromis w sprawie konstytucji, gdy po spotkaniu z Millerem kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder powiedział, że rozmowy z Polską na temat konstytucji mogą się zakończyć do końca czerwca, a premier Miller powiedział, że kompromis jest możliwy.

((Autor: Adam Jasser; Redagowała: Barbara Woźniak; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SLD chce zapobiec odejściu z partii 'rebeliantów'