SLD do minister finansów ws. podwójnego opodatkowania za pracę za granicą

opublikowano: 24-04-2007, 17:01

Sojusz Lewicy Demokratycznej wystąpi z petycją do  minister finansów Zyty Gilowskiej o wydanie do 6 maja rozporządzenia, które wprowadziłoby tzw. abolicję podatkową dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii w 2006 roku - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w  Szczecinie sekretarz generalny partii Grzegorz Napieralski.

Międzyrządowa umowa Polski z Wielką Brytanią, zawarta w lipcu 2006 roku, obowiązuje dopiero od stycznia tego roku i w praktyce zwalnia z płacenia tzw. podwójnego podatku tylko przez ostatnie trzy i pół miesiąca - podkreślają autorzy petycji.

Napieralski dodał, że SLD chce też, by rząd rozwiązał jak najszybciej - w ramach umów dwustronnych z pozostałymi państwami europejskimi, w których pracują Polacy - kwestię podwójnego opodatkowania. Sojusz zamierza wystąpić z inicjatywą w tej sprawie i zainteresować nią również inne kluby poselskie. Chodzi o to, by podatki płacić tylko w kraju, w którym jest się legalnie zatrudnionym. Obecnie najczęściej dzieje się tak, że Polacy po powrocie z zagranicy muszą naszemu fiskusowi nadpłacić różnicę wynikającą z różnych wielkości stawek i progów podatkowych.

Autorzy petycji alarmują też, że data 6 maja to "ostatnia chwila", by możliwe było, w zgodzie z obowiązującym prawem, zastosowanie takiej abolicji. Powołują się w petycji na zapisy Konstytucji RP, mówiące o równości wszystkich obywateli wobec prawa.

"W obecnej sytuacji Polacy pracujący w różnych krajach członkowskich UE nie mogą mówić o takiej równości - jedni podatek muszą płacić, inni są już z niego zwolnieni" - napisali w dokumencie. Jako przykład kraju, z którym Polska nie uregulowała do tej pory kwestii podwójnego opodatkowania wymieniono Austrię.

Petycja jest dostępna w internecie na stronach portalu www.polityka.org.pl/

Szacuje się, że w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii, pracuje legalnie nawet 2 mln Polaków. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / SLD do minister finansów ws. podwójnego opodatkowania za pracę za granicą