SLD grozi Trybunałem, gdy Sejm nie zmieni ustawy o dużych obiektach handlowych

opublikowano: 10-05-2007, 11:19

Wiceszef klubu SLD Jacek Piechota zapowiedział, że jeśli ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), zostanie przyjęta przez Sejm w obecnym kształcie, Sojusz skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak ocenił Piechota na czwartkowej konferencji prasowej, projekt ustawy, autorstwa Samoobrony, łamie m.in. konstytucyjne zasady: swobody gospodarczej oraz równości. Jego zdaniem, stoi on również w sprzeczności z prawem europejskim, w tym z zasadami swobody przepływu kapitału i usług.

Według posła Sojuszu Sławomira Jeneralskiego, intencją autorów projektu jest dzielenie podmiotów handlu na te, którym będzie działało się łatwiej i te, który będzie się trudniej się rozwijać. "Autorzy projektu postanowili też zdecydować za polskich konsumentów, w jakich sklepach powinno się w naszym kraju dokonywać zakupów" - dodał.

Zdaniem Jeneralskiego, projekt Samoobrony koliduje także z innymi przepisami polskiego prawa, wprowadzając odpowiedzialność osób trzecich. Jak tłumaczył, jeśli np. najemca powierzchni handlowej postąpi niezgodnie z zezwoleniem, wówczas odpowiedzialność spadnie na właściciela całej galerii handlowej.

W ocenie polityka SLD, projekt "w bardzo istotny sposób" ogranicza również autonomię samorządów. Sprawi ponadto - jak dodał - że budowanie nowych hipermarketów stanie się w Polsce niemożliwe, ze względu na przepis, że sklepy takie można będzie budować tylko tam, gdzie są plany zagospodarowania przestrzennego. "Takich planów prawie nigdzie nie ma" - podkreślił Jeneralski.

SLD zamierza też złożyć do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie współautora projektu ustawy o WOH, posła Samoobrony Waldemara Nowakowskiego za złamanie zasady bezinteresowności przy tworzeniu prawa. Nowakowski - podkreślił Piechota - jest udziałowcem jednej z sieci handlowych, która konkuruje ze sklepami wielkopowierzchniowymi.

"Przygotowanie i lobbowanie w parlamencie jest przykładem niezdrowej konkurencji, toczącej się tutaj, na forum parlamentu" - ocenił Piechota.

Zgodnie z projektem Samoobrony, utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego. Projekt przewiduje też, że zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw. Zezwolenie gminy będzie niezbędne przy budowie obiektów o powierzchni powyżej 400 m kw, ale nie większej niż 2 tys. m kw. Zezwolenia miałyby być wydawane na 10 lat. Inwestor który już wybudował obiekt handlowy, również będzie musiał ubiegać się o zezwolenie.

Głosowanie nad projektem zaplanowano na czwartek wieczór.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane