Czytasz dzięki

SLD nie obniży VAT

JK
opublikowano: 17-07-2007, 00:00

Z dnia na dzień lewica wycofała się z projektu obniżki podstawowej stawki z 22 do 19 proc.

Z dnia na dzień lewica wycofała się z projektu obniżki podstawowej stawki z 22 do 19 proc.

SLD jest zmienny jak kobieta. Wczoraj Sojusz wycofał się z pomysłu obniżenia VAT z 22 do 19 proc. To zła informacja dla przedsiębiorców, którzy z uznaniem przyjęli kilka dni temu informację „PB” o skierowaniu tego projektu do Sejmu.

— Po konsultacjach z parlamentarzystami SLD uznaliśmy, że decyzja o obniżeniu VAT jest przedwczesna. Do tego pomysłu będzie można powrócić, jeżeli nastąpi m.in. pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny — wyjaśnia Jerzy Szmajdziński, szef klubu SLD.

Dodaje, że powodem wycofania projektu był także brak dostatecznych konsultacji z członkami klubu tej partii.

Sojusz chciał obniżki VAT od 1 stycznia 2008 r. Według jego wyliczeń, kosztowałaby ona budżet 7,5 mld zł, jednak skutki te miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług. We wczorajszym „PB” zamieściliśmy krytyczne opinie o pomyśle lewicy ze strony byłych ministrów finansów (w tym z rządów SLD). Ich zdaniem, obniżka tylko uderzy w budżet i zwiększy presję inflacyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane