SLD nie przekonało Belki do pozostania na stanowisku po 5 V

Internet Securities
opublikowano: 16-03-2005, 17:26

Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (SLD) nie udało się w środę przekonać premiera Marka Belki do rezygnacji z planu zakończenia misji jego rządu 5 maja. Sojusz liczy jednak, jak powiedział jego przewodniczący Józef Oleksy, że prezydent Aleksander Kwaśniewski nie przyjmie dymisji rządu.

Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (SLD) nie udało się w środę przekonać premiera Marka Belki do rezygnacji z planu zakończenia misji jego rządu 5 maja. Sojusz liczy jednak, jak powiedział jego przewodniczący Józef Oleksy, że prezydent Aleksander Kwaśniewski nie przyjmie dymisji rządu.

„Premier podtrzymał swoje stanowisko w sprawie chęci złożenia dymisji rządu 5 maja, my wskazywaliśmy na państwowe racje, które powinny go od tego odwodzić przynajmniej do 17 maja” – powiedział Oleksy podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem.

„Ale to premier podejmuje decyzje. Na dziś ma takie stanowisko” – dodał.

W dniach 16 i 17 maja w Warszawie odbędzie się szczyt Rady Europy.

Oleksy podkreślił, że premier uznał argument Sojuszu za racjonalny, a cała dyskusja nie była negocjacjami w sprawie dymisji rządu, lecz wymianą poglądów.

Podkreślił także, że Sojusz jest przekonany, iż prezydent nie przyjmie dymisji premiera 5 maja.

„To jest logiczne z punktu widzenia wydarzeń, jakie będą odbywały się w maju” – powiedział szef SLD.

„Problem by był, gdyby prezydent dymisję przyjął. Oznaczałoby to żmudne powoływanie nowego rządu na bardzo krótki czas” – dodał Oleksy.

Jednocześnie przewodniczący SLD powiedział, że tematem rozmów były także inicjatywy ustawodawcze, które chce zgłosić Sojusz.

„Omówiliśmy pakiet niezbędnych ustaw, które chcemy przeprowadzić przez Sejm do końca tej kadencji, a przynajmniej do lipca” – powiedział Oleksy.

Bez głosów SLD głosowanie nad skróceniem kadencji Sejmu nie ma szans powodzenia.

Belka zapowiadał jednak wcześniej, że 5 maja i tak uzna swoją misję za zakończoną i ogłosi decyzję co do swojej dalszej działalności politycznej.

Za przeprowadzeniem wyborów wiosną – najprawdopodobniej 19 czerwca – opowiada się praktycznie cała opozycja.

Zaznaczył również, że w kwestii obecności wicepremiera ds. gospodarczych Jerzego Hausnera w rządzie decyzję pozostawia premierowi. Wszystko wskazuje jednak na to, że SLD zagłosuje za wotum nieufności wobec wicepremiera.

„Nie rozważaliśmy tego, ale wiele wskazuje, że tak się stanie” – powiedział szef SLD.

Po tym, jak zgłosił gotowość dymisji, Hausner powiedział w ub. tygodniu, że pozostanie na stanowisku prawdopodobnie jeszcze kilka tygodni. On sam zdecydował się odejść, aby zaangażować się w tworzenie Partii Demokratycznej.

Wcześniej Samoobrona złożyła do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane