SLD oburzony brakiem waloryzacji rent i emerytur

25-01-2007, 14:19

Posłowie SLD są oburzeni, że nie będzie waloryzacji rent i emerytur, a emeryci i renciści dostaną wyłącznie jednorazowe dodatki.

Posłowie SLD są oburzeni, że nie będzie waloryzacji rent i emerytur, a emeryci i renciści dostaną wyłącznie jednorazowe dodatki.

"Protestujemy przeciwko zabieraniu pieniędzy rencistom i emerytom" - powiedział lider SLD Wojciech Olejniczak na czwartkowej konferencji w Sejmie, bezpośrednio po głosowaniu w Izbie poprawek senackich do budżetu na 2007 r.

Sojusz postulował, by waloryzacja rent i emerytur od 2008 roku dla osób najniżej sytuowanych wyniosła 30 procent.

Olejniczak podkreślił, że Sojusz oczekiwał, iż w sytuacji dobrej koniunktury gospodarczej kraju, renciści i emeryci otrzymają zarówno waloryzację, jak i dodatki. "Dzielenia się z najbardziej potrzebującymi oczekiwaliśmy od państwa, które miało być solidarne" - podkreślił Olejniczak.

"Dlaczego w tak dobrym, jak obwieścił premier, najlepszym od 17 lat okresie wzrostu gospodarczego w Polsce, ludzie, którzy przepracowali ponad 30 lat, nie dostaną jednej złotówki?" - pytała Izabela Jaruga-Nowacka.

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska tłumaczyła w czwartek w Sejmie, że nie ma możliwości prawnej, żeby jednocześnie przeprowadzać waloryzację, która - jej zdaniem - byłaby "groszowa", i jednorazowe dodatki.

Gilowska wyjaśniła, że dodatek przysługuje w latach, w których nie przeprowadza się waloryzacji świadczeń. Wcześniej wicepremier zapowiadała, że dodatki wyniosą 150, 180 i 330 zł, w zależności od wysokości świadczeń.

Sejm głosował w czwartek poprawki senackie do budżetu. Podczas dyskusji nad zmianami Anita Błochowiak (SLD) miała wątpliwość, czy waloryzacji nie będzie dlatego, że Sejm w poprawkach do budżetu "zabrał" środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Gilowska zapewniła, że w wyniku poprawek "nie zmienił się stan zadłużenia FUS".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD oburzony brakiem waloryzacji rent i emerytur