SLD przeciw udzieleniu rządowi absolutorium z budżetu za 2006 r.

PAP
22-08-2007, 18:25

SLD jest przeciwny udzieleniu rządowi absolutorium z wykonania budżetu za 2006 r - poinformowała w środę w Sejmie Anita Błochowiak (SLD).

"Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2006 r. jest niepełne, niekompletne i nierzetelne, bo deficyt finansów publicznych został obliczony w sposób odbiegający od standardów" - oceniła posłanka podczas debaty nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za 2006 r. oraz sprawozdaniem z działalności NBP.

"Stosowana przez PiS i minister finansów Zytę Gilowską kreatywna księgowość jest niezgodna ze standardami" - powiedziała Błochowiak.

W 2006 roku deficyt finansów publicznych był niższy niż zaplanowany w ustawie budżetowej i wyniósł 25,1 mld zł. Obniżony deficyt Błochowiak określiła jako "zamiatanie długu publicznego pod dywan".

"Deficyt budżetu okazał się większy niż przewidywano i zakładano, co można wykazać w wyliczeniach. Ma na to wpływ m.in. katastrofalne wykonanie planu z prywatyzacji" - dodała.

Jej zdaniem fakty i liczby można interpretować na użytek danej władzy, jednak, "fakty przedstawione przez sprawozdawcę komisji finansów publicznych oraz minister finansów nie są wstanie pokazać, że sytuacja uległa poprawie". "To samo będzie w roku 2007" - oceniała.

Błochowiak zastanawiała się także, co Polacy mają z obietnic rządu. "Nie mamy niższych podatków, fiskalizacja jest wyższa niż w 2005 r, nie mamy waloryzacji rent i emerytur. Mimo wielu konferencji, nie mamy żadnych preferencji dla przedsiębiorców. I wreszcie hasło +tanie państwo+. Nie mamy taniego państwa" - wyliczała posłanka.

Zdaniem Błochowiak, choć były do tego warunki, nie powstrzymano w żaden sposób zadłużania państwa. "To jest ewidentna porażka rządu" - dodała.

Zwróciła uwagę, że debata nad wykonaniem budżetu odbywa się kilka godzin przed rozwiązaniem parlamentu, dlatego jest ona "mniej merytoryczna, a bardziej polityczna".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD przeciw udzieleniu rządowi absolutorium z budżetu za 2006 r.