Śledztwo w sprawie PHS potrwa dłużej

Katarzyna Jaźwińska, Maria Trepińska
17-06-2003, 00:00

Stołeczna prokuratura o cztery miesiące — do 17 października — przesunęła termin zakończenia śledztwa dotyczącego Invexu, spółki zamieszanej w handel długami PHS. Werdykt miał zapaść przed i tak już opóźnioną decyzją o wyborze inwestora dla koncernu. Czy w tej sytuacji resort skarbu będzie czekał?

Do 17 czerwca Prokuratura Apelacyjna w Warszawie miała wyjaśnić, czy przedstawicielom Invexu, poznańskiej spółki zajmującej się obrotem wierzytelnościami, można postawić zarzut płatnej protekcji.

— Musimy jeszcze wyjaśnić kilka kwestii. Śledztwo potrwa do 17 października — mówi Zbigniew Jaskólski, rzecznik prokuratury.

Wynik śledztwa jest ważny nie tylko dla Invexu, ale także dla resortu skarbu, Polskich Hut Stali (PHS) i ich potencjalnego amerykańskiego inwestora — US Steel. Jutro mija bowiem — przedłużony przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) — termin przedstawienia przez inwestorów poprawionych ofert. Do końca czerwca resort skarbu powinien wybrać jednego partnera dla hut. Rozstrzygnięcie sprawy Invexu mogłoby pomóc w wybraniu inwestora.

Obecnie bowiem sprawa rzuca cień zarówno na Andrzeja Szarawarskiego, wiceministra skarbu (jako pomówionego o sprzyjanie skupowaniu długów PHS), na US Steel (Maciej D., szef katowickiego oddziału Invexu, zapewniał, że działał w imieniu Amerykanów) oraz sam PHS. W sprawę wmieszany jest też Wiesław Kaczmarek, były szef MSP.

Wcześniej wiceminister Szarawarski mówił „PB”, że podjęcie decyzji o wyborze inwestora (kontrkandydatem dla US Steel jest hinduski LNM) w trakcie wyjaśniania sprawy Invexu jest ryzykowne.

— Jeśli wybierzemy US Steel, LNM może zarzucić, że działaliśmy pod naciskiem Amerykanów. Jeśli wybierzemy LNM, US Steel może stwierdzić, że to zemsta — mówił wiceminister.

Mimo to wiceminister obecnie zapewnia, że kolejny raz nie odwlecze terminu wyboru inwestora.

— Zespół prywatyzacyjny przeanalizuje poprawione oferty, które wpłyną jutro i do 27 czerwca powinniśmy zdecydować o wyborze inwestora dla PHS — informuje Andrzej Szarawarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Śledztwo w sprawie PHS potrwa dłużej