Śledztwo ws. fikcyjnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem bitcoinów

PAP
opublikowano: 15-12-2017, 10:39
aktualizacja: 15-12-2017, 10:40

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty 14 osobom biorącym udział w obrocie fikcyjnymi fakturami VAT. Pieniądze z tego procederu był przeznaczane na zakup wirtualnej waluty – bitcoin.

Jak poinformowała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, śledztwo ws. sprzedaży fikcyjnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy jest prowadzone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu.

Do tej pory w sprawie podejrzanych jest łącznie 14 osób. 11 z nich zostało zatrzymanych w zeszłym roku, a trzy w grudniu tego roku. Ostatni z zatrzymanych to przedsiębiorcy, którzy którzy nabywali tzw. puste faktury.

Jak podała PK, w śledztwie ustalono, że od 2015 r. użytkownicy szeregu serwisów internetowych o adresach www.sprzedamkoszty.com.pl oraz innych, które służyły do tzw. optymalizacji podatkowej, sprzedawały podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące niemające miejsca transakcje. "Służyły one nabywcom tzw. pustych faktur do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług oraz dochodowego” - podano.

Według prokuratury uzyskane w przestępczym procederze pieniądze był przeznaczne na zakup wirtualnej waluty – bitcoin. "Następnie transferowane były w sposób uniemożliwiający wykrycie portfela odbierającego oraz identyfikację portfeli wysyłających. Czynności te miały na celu ukrywanie środków pieniężnych oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia" - podała prokuratura.

W śledztwie tym wykryto również proceder tzw. karuzeli podatkowej związanej z wystawianiem pustych faktur. Miały w nim uczestniczyć spółki generujące fikcyjny łańcuch transakcji związany z obrotem autorskim oprogramowaniem komputerowym w celu uzyskania zwrotu podatku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane