Śledztwo ws. PHS zakończy się w ciągu miesiąca

Polska Agencja Prasowa SA
16-05-2005, 18:12

W połowie czerwca powinien być gotowy akt oskarżenia przeciwko b. wiceministrowi: skarbu i gospodarki Andrzejowi Szarawarskiemu (SLD) i trzem innym osobom w sprawie prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS).

W połowie czerwca powinien być gotowy akt oskarżenia przeciwko b. wiceministrowi: skarbu i gospodarki Andrzejowi Szarawarskiemu (SLD) i trzem innym osobom w sprawie prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS).     Rzecznik prowadzącej to postępowanie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, Zbigniew Jaskólski, powiedział w poniedziałek PAP, że śledztwo - o ile nic niezwykłego się nie wydarzy - może trwać najwyżej do 17 czerwca. "Postępowanie się kończy" - dodał prokurator.

Pod koniec stycznia prokuratura postawiła zarzut przekroczenia uprawnień służbowych Szarawarskiemu, który urzędując w dwóch resortach był odpowiedzialny za tę prywatyzację i - w myśl zarzutu - działał na szkodę Skarbu Państwa. 1 grudnia zeszłego roku Szarawarski zrzekł się immunitetu.

Końcowe czynności śledztwa to zapoznawanie się podejrzanych z aktami sprawy. Ten etap powinien się zakończyć w pierwszym tygodniu czerwca - później zapada decyzja, czy występować o przedłużenie postępowania, czy je kończyć i sporządzać akt oskarżenia.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości wokół prywatyzacji PHS prokuratura prowadzi od wiosny 2003 r. Są w nim też podejrzane trzy inne osoby - biznesmeni z firmy konsultingowej Invex, którym postawiono zarzut płatnej protekcji. Mieli oni powoływać się na Szarawarskiego - nadzorującego wówczas prywatyzację PHS - i żądać od przedstawiciela banku obsługującego US Steel pieniędzy na wykup długów hut oraz ok. 30 mln zł prowizji, co uznano za próbę wymuszenia łapówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Śledztwo ws. PHS zakończy się w ciągu miesiąca