Czytasz dzięki

Ślimaki niszczą uprawy na Podkarpaciu; wojewoda prosi o pomoc

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2005, 16:38

Ślimaki bezmuszlowe niszczą na Podkarpaciu uprawy ogrodnicze, warzywnicze i rolne. Wojewoda podkarpacki zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa "o podjęcie działań, mających skłonić odpowiednie instytucje do zainteresowania się rozwiązaniem tego problemu" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka wojewody Joanna Budzaj.

Ślimaki bezmuszlowe niszczą na Podkarpaciu uprawy ogrodnicze, warzywnicze i rolne. Wojewoda podkarpacki zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa "o podjęcie działań, mających skłonić odpowiednie instytucje do zainteresowania się rozwiązaniem tego problemu" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka wojewody Joanna Budzaj.

    "Do tej pory wszelkie próby zwalczania ślimaków, podejmowane przez fachowe służby wojewódzkie, nie przyniosły rezultatów. Z problemem próbowały poradzić sobie środowiska rolnicze oraz samorządy, jednak ich działania nie przyczyniły się do wypracowania skutecznych sposobów zwalczania tego szkodnika" - powiedziała PAP Budzaj.

    Jak powiedziała PAP dyr. departamentu hodowli i ochrony roślin ministerstwa rolnictwa Bożena Nowicka, sprawą ślimaków zajmuje się Instytut Ochrony Roślin, który wydał dwie instrukcje dotyczące ich zwalczania.   

    "Są środki chemiczne na ich zwalczanie - granulowane przynęty - które się stosuje. Pewna trudność polega na tym, że trzeba je bardzo dokładnie dawkować" - powiedziała Nowicka.

    Jak zaznaczyła dyrektor, środki te są dosyć drogie, co sprawia, że nie są one powszechnie stosowane. Gdyby wszyscy rolnicy zastosowali je w tym samym czasie, populacja ślimaków mogłaby zostać  zniszczona.

    W opinii ministerstwa, przyczyną nadmiernej liczebności ślimaków jest m.in. to, że zabiegi zwalczające ślimaki nie są stosowane przez wszystkich rolników i nie są one prawidłowo wykonywane.  Nowicka dodała, że na terenie południowo-wschodniej Polski panują specyficzne warunki terenowe i klimatyczne sprzyjające rozwojowi ślimaków. 

    Ślimak bezmuszlowy pojawił się na Podkarpaciu w połowie lat 90. Według dyrektora wydziału środowiska i rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Stanisława Homy, "początkowo ślimak występował na niewielkich obszarach i nie stanowił większego zagrożenia dla upraw rolnych i ogrodniczych".

    "Jednak w ostatnich latach systematycznie rosła populacja tego szkodnika, zwiększył się też zasięg jego występowania. Występuje już na wszystkich uprawach rolnych i ogrodniczych, drzewkach i krzewach owocowych oraz ozdobnych, wyrządzając coraz większe szkody" - podkreślił Homa.

    Dodał, że jeszcze jest za wcześnie, by oszacować wartość szkód w uprawach spowodowanych przez ślimaki.

    Samorząd Korczyny k. Krosna po licznych skargach rolników zobowiązał władze gminy, żeby wystąpiły o skuteczną pomoc. Jak powiedziała sekretarz gminy Elżbieta Rak, bezskuteczne są dotychczasowe metody zwalczania ślimaków stosowane przez rolników. "Wzrostu populacji nie zatrzymuje stosowanie wapna, soli czy zabiegi agrotechniczne" - podkreśliła.

    "Ślimaki bezmuszlowe są wyjątkowo żarłoczne. Ogałacają uprawy ogrodnicze, warzywniaki" - powiedziała PAP. Dyrektor Homa dodał, że ostatnio ślimaki niszczą także uprawy zbożowe.

    Rozmówcy PAP zwracają uwagę na fakt, że dodatkową trudnością w zwalczaniu szkodnika jest to, że nie ma on w przyrodzie naturalnego wroga.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane