Czytasz dzięki

Słowacja i Węgry chcą zwiększyć możliwości przesyłu gazu i budować nowe drogi

  • PAP
opublikowano: 11-05-2020, 17:19

Słowacki wicepremier i minister gospodarki Richard Sulik i szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedzieli w poniedziałek po spotkaniu w Komarnie zwiększenie przepustowości łącznika gazowego między obu krajami oraz budowę nowych dróg i mostów.

"Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przepustowość łącznika między Słowacją a Węgrami wzrosła trzykrotnie" - powiedział Szijjarto. Przez istniejące połączenie rocznie można przesyłać 4,5 mld m sześc. gazu ze Słowacji na Węgry i 1,8 mld m sześc. surowca w przeciwnym kierunku.

Budapeszt uważa, że po zawarciu nowych porozumień z rosyjskim Gazpromem otrzyma dodatkowe dostawy gazu. Sulik uznał porozumienie za istotne ze względu na potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu

Strony słowacka i węgierska zgodziły się także co do konieczność rozbudowania infrastruktury drogowej, w tym wybudowania nowych mostów oraz szybkiego połączenia drogowego z Koszyc do Miszkolca. Zwrócono również uwagę na znaczenie łączących Słowację z Węgrami linii energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane