Czytasz dzięki

Słowacja: Minister gospodarki odmówił podania się do dymisji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2005, 07:13

Słowacki minister gospodarki Pavol Rusko odmówił w środę nad ranem podania się do dymisji, czego dzień wcześniej domagał się od niego premier Mikulasz Dzurinda.

Słowacki minister gospodarki Pavol Rusko odmówił w środę nad ranem podania się do dymisji, czego dzień wcześniej domagał się od niego premier Mikulasz Dzurinda.

    Rusko zarzucano, że nie wytłumaczył się ze swych finansowych operacji, prowadzonych od 2003 roku, a więc już w okresie, gdy zajmował wysokie stanowisko rządowe. Pojawiły się informacje, że chodzi o prywatną pożyczkę w wysokości 100 mln koron słowackich (ok. 10 mln złotych) od jednego z biznesmenów. Minister dotychczas nie wyjaśnił tej sprawy w sposób jednoznaczny.

     We wtorek Dzurinda oświadczył, że po konsultacjach z przedstawicielami partii tworzących koalicyjny rząd na Słowacji, zażądał, aby Rusko zrezygnował do środy rano. Stracił on "poparcie i zaufanie wszystkich pozostałych trzech partnerów koalicyjnych" - dodał szef słowackiego rządu.

    Rozmowy partnerów koalicyjnych zostały zwołane w tydzień po tym, jak Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) - jedna z czterech partii tworzących rząd - zwrócił się do Rusko, aby odszedł z liberalnego Sojuszu Nowego Obywatela (ANO).

    Premier Dzurinda zapowiedział, że rząd przetrwa nawet po ewentualnym wystąpieniu ANO z koalicji. W środę po południu wniosek o dymisję Rusko trafi prawdopodobnie do prezydenta Ivana Gaszparovicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane