Słowacja: W razie braku dostaw za 9 dni możliwe problemy z gazem

PAP
opublikowano: 09-01-2009, 15:23

Jeśli słowacki system gazowy nadal nie będzie zasilany tym surowcem, problemy z zaopatrzeniem w gaz mogą się pojawić za  9 dni - podali w piątek przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i koncernu SPP (Slovensky Plynarensky Priemysel).

Jak podkreślili na konferencji prasowej, problemem nie jest jednak sam brak gazu - posiadane rezerwy Słowacji wystarczą bowiem jeszcze na ok. 70 dni - lecz utrzymanie właściwego ciśnienia w rurach gazowych.

"To bardzo złożony technicznie problem. Musimy brać pod uwagę, że część zasobów jest zużyta, jesteśmy w środku zimy. Zakładając, że nie będzie żadnych dodatkowych źródeł zasilania w gaz, równomierne zaopatrzenie w ten surowiec wszystkich regionów Słowacji będzie możliwe jeszcze przez 9 dni" - powiedział podczas konferencji Bernd Wagner z SPP. Dodał, że koncern podejmuje intensywne działania, by zapewnić dodatkowe awaryjne zasilanie.

Obecnie mieszkańcy Słowacji, powszechnie używający gazu do ogrzewania mieszkań, nie mają problemów z zaopatrzeniem w ten surowiec. Natomiast około tysiąca słowackich firm musiało ograniczyć korzystanie z gazu do niezbędnego technologicznie minimum.

Minister gospodarki Słowacji Lubomir Jahnatek podkreślił na konferencji, że obecny kryzys z całą ostrością pokazuje konieczność dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz, m.in. za pomocą planowanego gazociągu Nabucco.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Gospodarki Słowacji Branislav Zvara, dzienne zapotrzebowanie Słowacji na gaz w warunkach zimowych to ok. 30 mln metrów sześciennych. Posiadane rezerwy to 2 mld metrów sześciennych. "Potrzebujemy 4-5 mln metrów sześciennych dziennie, aby system dystrybucyjny nie był zagrożony. Obecnie z alternatywnych źródeł odbieramy ok. 1 mln metrów sześciennych" - powiedział PAP.

"Sytuacja jest poważna, ale sztab kryzysowy codziennie pracuje nad tym, by zminimalizować zagrożenie i zapewnić, by żadnych kłopotów nie odczuli zwykli mieszkańcy" - dodał Zvara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane