Czytasz dzięki

Słowacka motoryzacja zjeżdża ostro w dół

opublikowano: 27-05-2020, 16:37

Produkcja samochodów u naszych południowych sąsiadów spadnie w tym roku do najniższego poziomu od prawie dekady.

W zeszłym roku w słowackich fabrykach samochodów wyprodukowano ponad 1,1 mln pojazdów. Był to wynik o 1 proc. wyższy niż rok wcześniej i kolejny rekord tamtejszego przemysłu motoryzacyjnego (. Jeszcze na początku roku przedstawiciele Słowackiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (ZAP) oczekiwali, że w tym roku z taśm produkcyjnych tamtejszych fabryk zjedzie 1,15 mln pojazdów.

Pandemia koronawirusa radyklanie zweryfikowała te prognozy. Już w drugim miesiącu po jej wybuchu produkcja skurczyła się do zaledwie 30-40 proc. mocy produkcyjnych.

„Z całą pewnością w tym roku wyprodukowanych zostanie mniej niż 1 mln pojazdów, być może będzie ich tylko 900 tys.” – mówi na łamach dziennika „Pravda” Michal Lehuta, analityk Banku VÚB.

Jednak są jeszcze gorsze przewidywania.

„Analitycy szacują, że spadek produkcji w 2020 r. wynosie nawet 30 proc” – deklaruje Ján Pribula, sekretarz generalny ZAP.

Oznaczałoby to, że powstanie zaledwie około 770 tys. pojazdów, a to poziom, na jakim słowacka motoryzacja była dziewięć lat temu.

Nawet w tak skrajnym scenariuszu Słowacja ma szansę zachować pozycję światowego lidera w produkcji samochodów per capita. W minionym roku ten na 1 tys. mieszkańców przypadły tam 202 nowo wyprodukowane auta. Numerem dwa były Czechy (126 samochodów na 1 tys. mieszkańców), a na trzecim - Słowenie (100). Spadek produkcji o 30 proc. oznaczałby, że słowacki wskaźnik i tak pozostałby powyżej 140 aut na 1 tys. mieszkańców.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane