Słowacy powiedzieli TAK dla Unii Europejskiej

Paweł Kubisiak
18-05-2003, 15:12

Frekwencja słowackim w referendum akcesyjnym przekroczyła wymagane 50 proc. Jesteśmy w Unii Europejskiej - poinformował w sobotę premier tego kraju Mikulasz Dzurinda.

W referendum wzięło udział 52,15 proc. uprawnionych do głosowania, z czego 92,46 proc. opowiedziało się za integracją, a 6,2 proc. było przeciw - podała w niedzielę Centralna Komisja Wyborcza.

- Po raz pierwszy w historii Republiki Słowackiej referendum jest ważne. Ogromna większość opowiedziała się za przystąpieniem do Unii Europejskiej - mówił premier Dzurinda na centralnym placu Bratysławy.

- Ludzie zrozumieli, że chodziło nie o partie polityczne, lecz o przyszłość naszego kraju. Wkraczamy w całkiem nową erę jako część zjednoczonej Europy - powiedział premier.

Podobnie jak w Polsce i wcześniej na Litwie, politycy obawiali się o frekwencję. Sondaże wskazywały, że zdecydowana większość Słowaków opowiadała się za wejściem do UE. Jednak tylko 42 proc. uprawnionych Słowaków deklarowało, że na pewno weźmie udział w referendum. Pierwszego dnia poszło do urn tylko 25-27 proc. Słowaków.

Uprawnionych do głosowania było cztery miliony Słowaków. Odpowiadali na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani, aby Republika Słowacka została krajem członkowskim Unii Europejskiej?".

Referendum zaczęło się w piątek o godzinie 14.00, a skończyło 24 godziny później. W nocy z piątku na sobotę, od godziny 22.00 do 7.00 rano, lokale były zamknięte i pilnowane przez umundurowanych policjantów.

Oficjalne wyniki referendum będą ogłoszone w niedzielę przed południem.

Słowacja jest piątym krajem, po Malcie, Słowenii, Węgrzech i Litwie, którego obywatele opowiedzieli się w referendum za wejściem do UE.

Paweł Kubisiak, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Słowacy powiedzieli TAK dla Unii Europejskiej