Słowenia nie potrzebuje wsparcia?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 09-04-2013, 17:16

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej, który rozmawiał dzisiaj ze słoweńskim premierem, kraj ma przed sobą poważne wyzwania w postaci reform, ale nie oznacza to, że Słowenia będzie potrzebować w najbliższym czasie zewnętrznego wsparcia finansowego.


Kilka tygodni temu w podobnym tonie wyrażał się słoweński członek ECB – Marko Kranjec. Pytanie jednak, czy rząd w Ljublanie rzeczywiście samodzielnie poradzi sobie z problemem, jaki stanowią złe kredyty w bankach na kwotę 20 proc. PKB. Tym samym inwestorzy mogą coraz częściej uwzględniać Słowenię, jako kolejny kraj peryferyjny mający problemy. Sama kwota potencjalnej pomocy nie byłaby duża – pytanie bardziej o formę wsparcia. Ewentualna powtórka wzorca cypryjskiego, gdzie przerzucono koszty na depozytariuszy lokalnych banków, zostałaby na pewno odebrana negatywnie.
Tymczasem na głównych rynkach we wtorek nadal widoczne było wyczekiwanie na jutrzejsze zapiski z marcowego posiedzenia FED. W przypadku EUR/USD udało się na chwilę zamknąć „cypryjską” lukę (1,3073), ale popyt nie utrzymał się długo w strefie 1,3070-80. Późniejsza korekta była jednak płytka, co daje nadzieje na złamanie w/w oporu w najbliższych godzinach. Mocne wsparcie to teraz okolice 1,3035.

Dobrze radził sobie dzisiaj opisywany rano AUD/USD, który dotknął oporu w rejonie 1,0495. Jeżeli nocne dane nt. bilansu handlowego w Chinach będą pozytywne (zwłaszcza, gdybyśmy zobaczyli wzrost importu o ponad 5,2 proc. r/r), to rynek miałby szanse na test okolic 1,0550-1,0600 jeszcze przed jutrzejszymi zapiskami FED o godz. 20:00. Wsparcia można teraz wyznaczyć w okolicach 1,0460-70.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słowenia nie potrzebuje wsparcia?