Słowenia przyłącza się do projektu ropociągu transeuropejskiego

29-03-2007, 11:21

Słowenia przyłączy się do projektu budowy Transeuropejskiego Ropociągu Konstanca-Triest i 3 kwietnia podpisze wraz z  Chorwacją, Rumunią, Serbią i Włochami w Zagrzebiu deklarację ministerialną w tej sprawie - informuje w czwartek słoweński dziennik "Deło".

Jest to zaskoczenie, ponieważ do tej pory władze Słowenii twierdziły, że ropociąg, którego długość na terytorium tego państwa wyniesie zaledwie 29 km, nie przyniesie istotnych zysków gospodarczych, a wiąże się z zagrożeniami dla środowiska.

Ropociągiem Konstanca-Triest o długości 1856 km będzie transportowana m.in. kaspijska ropa. W Trieście uzyska on połączenie z istniejącym już rurociągiem transalpejskim do Austrii i Niemiec. Jego przepustowość wyniesie 60-90 mln ton ropy rocznie.

Możliwe, że równolegle do ropociągu powstanie gazociąg, którym byłby transportowany gaz z rejonu Kazachstanu. Miałby przepustowość 20 mld metrów sześciennych gazu rocznie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Słowenia przyłącza się do projektu ropociągu transeuropejskiego