Słowenia wspiera starania Rumunii ws. wejścia do strefy Schengen i OECD

PAP
opublikowano: 27-11-2017, 20:15
aktualizacja: 27-11-2017, 20:16

Słoweński minister spraw zagranicznych Karl Erjavec, który przebywał w poniedziałek z wizytą w Bukareszcie, poinformował, że jego kraj wspiera starania Rumunii o członkostwo w strefie Schengen i Organizacji. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Erjavec przypomniał, że Rumunia spełniła warunki uczestnictwa w obu organizacjach, w których Słowenia jest już członkiem.

Szef słoweńskiej dyplomacji był w stolicy Rumunii na rozmowach w sprawach planów związanych z wstąpieniem Serbii i Czarnogóry do NATO i Unii Europejskiej oraz przyszłego członkostwa Mołdawii w UE.

Rumuński minister spraw zagranicznych Teodor Melescanu powiedział, że jego kraj oczekuje "mocnych gwarancji zapewnienia równego i niedyskryminacyjnego traktowania Europejczyków" po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, gdzie mieszka obecnie około pół miliona Rumunów.

Obydwaj szefowie resortów spraw zagranicznych wyrazili nadzieję na rozwój dwustronnych obrotów handlowych, których wartość wynosi obecnie 700 mln euro.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w maju w Bukareszcie, że Rumunia zasłużyła, aby stać się członkiem strefy Schengen tak szybko, jak tylko się da. We wrześniu w Strasburgu powtórzył, że Rumunia i Bułgaria, które zostały przyjęte do UE w 2007 roku, powinny być niezwłocznie przyjęte do Schengen, gdyż spełniły wszystkie warunki.

Przyjęcie tych krajów do obszaru Schengen jest blokowane przez niektóre państwa Europy Zachodniej, m.in. Francję i Niemcy, z powodów politycznych. KE od dawna uznaje, że Bułgaria i Rumunia spełniają wszystkie wymagania członkostwa w strefie, ale decyzja w tej sprawie należy do państw członkowskich UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu