Słowna potyczka nadzoru i Telekomunikacji Polskiej

KL,PJ
opublikowano: 15-11-2007, 00:00

Prezes UKE uważa, że podział TP może stać się faktem w 2010 r. Telekom powątpiewa.

Prezes UKE uważa, że podział TP może stać się faktem w 2010 r. Telekom powątpiewa.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek propozycję powołania unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego. Chce też dać więcej uprawnień regulatorom krajowym z nakazem podziału operatorów włącznie. Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej (URE), jest jednak przeciwna powołaniu superurzędu. Uważa, że spowoduje to m.in. utratę suwerenności i lokalnego spojrzenia na potrzeby rynku. Natomiast jej zdaniem, do podziału Telekomunikacji Polskiej (TP) nie są potrzebne dodatkowe dyrektywy. UKE skłania się do takiego rozwiązania, a decyzję w tej sprawie podejmie w połowie przyszłego roku.

— Musiałabym dostać mocne argumenty, żeby tego nie zrobić. Jeżeli w połowie 2008 r. podjęlibyśmy decyzję na tak, to w drugiej połowie roku przygotowalibyśmy decyzję i 2009 r. byłby na działania regulacyjne — powiedziała Anna Streżyńska w Radiu PiN.

Podział mógłby zacząć funkcjonować od 2010 r.

Telekomunikacja Polska nie komentuje wypowiedzi szefowej UKE. Odnosi się natomiast do propozycji unijnej komisarz Viviane Reding.

— Propozycje zmian są potwierdzeniem stanowiska TP, iż w ramach obowiązujących obecnie przepisów unijnych nie ma możliwości zastosowania podziału. Także w krajowych przepisach prawnych nie ma odpowiednich regulacji w tym zakresie — uważa Jacek Kalinowski, rzecznik Grupy TP.

TP nie wierzy, że podział da się przeprowadzić szybko. Według Jacka Kalinowskiego, uchwalenie nowych przepisów i przeniesienie ich na grunt prawa polskiego z pewnością będzie procesem skomplikowanym i długotrwałym — mierzonym nie w miesiącach, ale w latach.

— Po takim czasie, z uwagi na zmiany zachodzące bardzo szybko na rynku telekomunikacyjnym, może powstać pytanie, czy ten środek regulacyjny będzie jeszcze adekwatny do nowej sytuacji — mówi rzecznik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL,PJ

Polecane