Słynny szkocki inwestor zamyka fundusz hedgingowy przez straty

opublikowano: 15-09-2017, 08:10
aktualizacja: 15-09-2017, 08:10

- To nie miało tak być – ogłosił Hugh Hendry, słynny szkocki inwestor, informując o zamknięciu Eclectica Asset Management po 15. latach działalności.

Hendry tłumaczy swoją decyzję brakiem możliwości zarządzania pieniędzmi w „zamęcie” powodowanym przez prezydenta Donalda Trumpa oraz doniesienia o „bombach” na Półwyspie Koreańskim. Jego główny makrofundusz, Eclectica, przyniósł w tym roku 9,4 proc. strat do końca sierpnia. 

Hugh Hendry
Zobacz więcej

Hugh Hendry fot. Bloomberg

Hendry został gwiazdą branży funduszy hedgingowych kiedy osiągnął 31 proc. zwrotu z inwestycji w 2008 roku grając na spadki cen akcji banków w USA i Europie. W 2009 roku było o nim głośno kiedy opublikował w Internecie film z Chin, w którym pokazywał puste budynki i biura w miastach tego kraju, które miały być dowodem na zbliżające się załamanie gospodarcze. Potem zmienił diametralnie swoją ocenę wobec Chin.
Szkot jest tylko jednym ze znanych inwestorów, którzy zamknęli w tym roku swoje fundusze hedgingowe. Łącznie w pierwszym kwartale „znikło” ich 259, wynika z danych Hedge Fund Research Inc. W ubiegłym roku zamkniętych zostało najwięcej funduszy hedgingowych od kryzysu finansowego. 

Jak dotąd w tym roku makrofundusze, których strategia opiera się na stawianiu na wydarzenia makroekonomiczne przez transakcje szeroką gamą instrumentów, od obligacji do towarów, osiągnęły średnio zwrot z inwestycji wynoszący 2,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu