SM Ostrołęka zakończyła I etap budowy nowej mleczarni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 19:28

Spółdzielnia Mleczarska Ostrołęka zakończyła pierwszy etap budowy nowej mleczarni. Inwestycja kosztowała dotychczas około 30 mln zł. Zrealizowana została częściowo ze środków własnych, kredytu oraz programu przedakcesyjnego Sapard - poinformował w środę w Ostrołęce (Mazowieckie) prezes spółdzielni Tadeusz Nadrowski.

Spółdzielnia Mleczarska Ostrołęka zakończyła pierwszy etap budowy nowej mleczarni. Inwestycja kosztowała dotychczas około 30 mln zł. Zrealizowana została częściowo ze środków własnych, kredytu oraz programu przedakcesyjnego Sapard - poinformował w środę w Ostrołęce (Mazowieckie) prezes spółdzielni Tadeusz Nadrowski. 

Jak zaznaczył Nadrowski, budowa nowych hal produkcyjnych rozpoczęła się dwa lata temu. Teraz rozpocznie się drugi etap budowy polegający na wyposażeniu hal w maszyny i urządzenia. Zostanie on prawdopodobnie zakończony za kilka miesięcy. W pierwszej kolejności ma być wybudowana linia do produkcji mleka.

Jak wyjaśnił prezes, by można było rozpocząć inwestycję musieli ją zaakceptować rolnicy, którzy wyrazili zgodę na finansowanie budowy nowego zakładu, przekazując na ten cel po 4 grosze od litra skupionego mleka. Spółdzielnia skupuje rocznie 150 mln litrów mleka, co daje rocznie 6 mln zł na inwestycje.

"W tym tygodniu dokumenty zostały złożone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i czekamy na rozliczenie i zwrot części poniesionych kosztów" - powiedział prezes. W ramach  Sapardu można maksimum uzyskać 10 mln zł.

Jak poinformował prezes, na początku sierpnia tego roku została podpisana kolejna umowa z ARiMR na współfinansowanie drugiego etapu inwestycji. Pieniądze pochodzić będą z Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO). Drugi etap budowy mleczarni kosztować będzie 32 mln zł, z czego połowę kosztów może zwrócić UE. 

Według Nadrowskiego, po wybudowaniu nowej mleczarni, SM Ostrołęka będzie mogła docelowo zwiększyć przerób mleka do 700 tys. litrów mleka. Dodał, że w ostatnim sezonie spółdzielnia skupowała 550 tys. litrów dziennie i było to trochę za dużo; z powodu braku mocy produkcyjnych surowiec trzeba było odsprzedawać.

Jak zauważył prezes, skupienie wszystkich linii produkcyjnych w jednym budynku zmniejszy koszty wytwarzania. W związku z inwestycjami zmniejszeniu ulegnie zatrudnienie, gdyż zakład zostanie całkowicie skomputeryzowany. Obecnie w spółdzielni  pracuje 650 osób.

Spółdzielnia Mleczarska Ostrołęka, specjalizuje się w produkcji mleka w proszku (eksportuje 95 proc. produkcji) oraz masła. Jak wyjaśnił Nadrowski, jednak wytwarzanie wyłącznie tych dwóch produktów jest ryzykowne, bo ich sprzedaż w dużym stopniu podlega wahaniom koniunkturalnym.

Zdaniem prezesa, trzeba jednak produkować także inny asortyment - mleko świeże w nowej technologii o przedłużonym terminie przydatności (SL), a także twarożki i śmietanę. Do SM Ostrołęka należy także zakład w Nidzicy produkujący wyłącznie sery dojrzewające - żółte.

Jak poinformował prezes, w 2004 roku obroty SM Ostrołęka wyniosły 183 mln zł, zysk netto wyniósł 1,5 mln zł. W tym roku obroty prawdopodobnie wyniosą ok. 200 mln zł, zaś zysk za I półrocze jest na poziomie 600 tys. zł. Zdaniem Nadrowskiego, w tym roku zysk będzie niższy niż w ubiegłym, gdyż ceny produktów mleczarskich spadły i jest niekorzystny kurs złotego do euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane