Smart home zmieni oblicze rynku

Puls Biznesu, Materiał partnera: Grupa Oknoplast
opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Smart home to obszar, w którym w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja — ale także spore wyzwania.

Mikołaj Placek, prezes zarządu Grupy Oknoplast

Smart home to obszar, w którym w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja — ale także spore wyzwania. Specjaliści z firmy Action szacują, że wartość rynku smart home w Polsce w 2016 r. wyniosła ok. 100 mln zł, a do 2020 r. ma ona wzrosnąć do 600-700 mln zł. Nie dziwi więc coraz większe zainteresowanie firm tym tematem.

Nieuchronnie wkraczamy w erę inteligentnych technologii, a jej zakres będzie stale się poszerzał i obejmował kolejne branże. Przedsiębiorstwa powinny więc zadbać, aby każda kolejna innowacja w tym zakresie była przyjazna, bezpieczna oraz ułatwiała pracę i życie użytkownikom. Warto jednak pamiętać, że z obszarem tym wiążą się także wyzwania dla producentów. Zgodnie z badaniem PMR „Internet rzeczy w Polsce 2017-2021” opublikowanym w 2017 r. w ostatnim kwartale 2016 r. tylko 5 proc. Polaków potrafiło spontanicznie zdefiniować to pojęcie. Oznacza to, że przed polskimi przedsiębiorstwami wykorzystującymi rozwiązania IoT (Internet Rzeczy) jest jeszcze dużo pracy polegającej na objaśnianiu zasad funkcjonowania inteligentnych technologii.

Jestem przekonany, że inteligentne technologie mogą pozytywnie zmienić nasze życie i stać się standardem wyposażenia każdego domu.

Podobne rozwiązania, choć w dużo większej skali, przekształcają nasze miasta w smart cities — i ma to miejsce również w Polsce, choćby poprzez instalowanie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem.

Także w Grupie Oknoplast w ubiegłym roku wprowadziliśmy do sprzedaży technologie umożliwiające sterowanie drzwiami, oknami i roletami za pomocą głosu, aplikacji na urządzenia mobilne, pilota lub włączników ściennych. Już dziś możemy zaprogramować system np. tak, by wietrzył mieszkanie o konkretnej porze lub reagował na poziom nasłonecznienia, utrzymując stałą temperaturę pomieszczenia.

Co ważne, urządzenia zwiększają nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo — system na bieżąco informuje nas, czy np. drzwi lub okna są otwarte. Ostatnio posunęliśmy się jeszcze dalej i stworzyliśmy Inteligentne Okno, mogące zastąpić tablet lub laptop. Wyświetla ono obraz, na którym domownicy mogą oglądać filmy, wyszukiwać informacje w internecie lub komunikować się z bliskimi za pomocą komunikatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Materiał partnera: Grupa Oknoplast

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Smart home zmieni oblicze rynku