Czytasz dzięki

Śmieciowy sojusz lubelskich gmin

MBE
opublikowano: 14-04-2011, 00:00

Cztery gminy chcą budować zakład zagospodarowania odpadów za 45 mln zł.

Cztery gminy chcą budować zakład zagospodarowania odpadów za 45 mln zł.

Gminy Niedźwiada i Ostrówek oraz miasta Lubartów i Ostrów Lubelski powołały Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej (ZKGZL). Chcą wspólnie wybudować system gospodarki odpadami na miarę XXI wieku i dostosować się do wymogów Unii Europejskiej. Jego filarem będzie Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO), który ma powstać w Lubartowie. Inwestycja nie tylko rozwiąże problem przeładowanych wysypisk. To także szansa dla firm budowlanych. Budowa pochłonie 45 mln zł. Samorządowcy liczą na dofinansowanie, a są na to szanse, bo złożyli wniosek do dwóch instytucji: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz Funduszu Szwajcarskiego. Związek ogłosi przetarg na roboty budowlane, gdy zapadnie decyzja o dotacji.

— Powoli kończy nam się pojemność wysypisk, a według unijnych wymogów w 2013 r. będziemy mogli składować tylko 50 proc. odpadów. Dziś segregujemy tylko 20 proc. odpadów, a 80 proc. składujemy. Te proporcje powinny się odwrócić. Chcemy dostosować się do standardów europejskich — mówi Radosław Szumiec, zastępca burmistrza Lubartowa i przewodniczący zarządu ZKGZL.

W ZZO ma powstać biogazownia, do której będą trafiać odpady z oczyszczalni ścieków. Zakład ma produkować również alternatywne paliwo.

— Będziemy segregować szkło, plastikowe butelki i tekturę. Reszta odpadów posłuży do produkcji paliwa. Będzie z niego korzystać któraś z cementowni — mówi Radosław Szumiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane