SN: Pozwy o zwrot z NFZ kosztów "ustawy 203" są niezasadne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-07-2005, 15:26

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki oddalające pozwy o zapłatę przez Narodowy Fundusz Zdrowia podwyżek wypłaconych pielęgniarkom przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubinie, a wynikających z tzw. "ustawy 203".

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki oddalające pozwy o zapłatę przez Narodowy Fundusz Zdrowia podwyżek wypłaconych pielęgniarkom przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubinie, a wynikających z tzw. "ustawy 203".

W ustawie Sejm zagwarantował personelowi placówek służby zdrowia podwyżki pensji o co najmniej 203 zł, nie wskazując jednocześnie źródła, z jakiego szpitale miałyby te podwyżki finansować. Część placówek wypłaciła pieniądze i teraz domaga się zwrotu gotówki.

Sąd Najwyższy uznał, że kasacja tych wyroków jest niezasadna. Sady niższych instancji dobrze oceniły przepisy prawa i uznały, że w przypadku "ustawy 203" nie ma zastosowania przepis kodeksu cywilnego mówiący o solidarnym pokrywaniu zobowiązań, na które powoływał się lubiński ZOZ.

Taki przepis ma zastosowanie tylko w przypadku wynikającym z umowy, lub gdy jest wynikiem czynu niedozwolonego albo wynika z ustawy - wskazywał sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski w uzasadnieniu wyroku.

W ocenie Sądu Najwyższego, "ustawa 203" nie wskazała, kto ma zrealizować zapisane w niej podwyżki dla pielęgniarek. Nie wynika z niej więc obowiązek wypłaty tych świadczeń przez kasy chorych a obecnie ich następcę - Narodowy Fundusz Zdrowia. Można natomiast mówić tu o zaniechaniu ustawodawcy.

ZOZ podawał również, jako jedną z podstaw kasacji, nieuwzględnienie pisma Ministerstwa Finansów z marca 2003 r. podkreślającego, że ówczesne kasy chorych otrzymały w latach 2001-2002 dodatkowe środki z budżetu. Sąd Najwyższy ocenił, że pismo i fakty w nim opisane zostały przez sąd rozpatrzone, tyle tylko, że sąd nie przyjął argumentów w nich zawartych.

Przedstawiciel dolnośląskiego oddziału NFZ podkreślał, że te dodatkowe środki, pochodzące ze zwiększenia składki na ubezpieczenie chorobowe zostały przeznaczone na zwiększoną refundację leków i pokrycie kosztów zrealizowanych świadczeń zdrowotnych.

Wcześniej w innej sprawie związanej z "ustawą 203" publiczny specjalistyczny zakład opieki zdrowotnej z Inowrocławia uzyskał korzystny wyrok na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego nakładający nie na NFZ, a na Sejm zapłatę 6 mln zł za zrealizowanie podwyżek dla pielęgniarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SN: Pozwy o zwrot z NFZ kosztów "ustawy 203" są niezasadne