SNB broni umocnienia franka poniżej 1,08 CHF za euro

opublikowano: 31-10-2016, 10:53

21 miesięcy temu bank centralny Szwajcarii ogłosił, że nie będzie dłużej blokował umocnienia franka poniżej 1,20 CHF za euro. Bank of America uważa, że SNB interweniuje obecnie, kiedy umocnienie franka sięga 10 proc. od tego poziomu.

Frank szwajcarski czterokrotnie od połowy roku zbliżał się do granicy 1,08 CHF i każdorazowo dość szybko się od niej oddalał. Blokowanie aprecjacji franka, szkodliwej dla szwajcarskiej gospodarki, kosztuje dużo SNB. Rezerwy walutowe banku sięgnęły rekordowych 630 mld USD, zwiększając ryzyko kursowe.

Notowania EUR/CHF przez ostatnie 6 miesięcy
Zobacz więcej

Notowania EUR/CHF przez ostatnie 6 miesięcy

Nieoficjalne ograniczenie aprecjacji franka spowodowało, że był on drugą najmniej zmienną walutą wobec euro w okresie ostatnich sześciu miesięcy. Tylko duńska korona, której kurs jest oficjalnie „sztywno” związany z euro, miała mniejszą zmienność. 

- Nie ma żadnych sugestii z SNB, że ustalili granicę. Ale przyglądamy się zmianom kursów, wykresom i widzimy, że 1,08 był poziomem, poniżej którego frank nie był w stanie się umocnić – powiedział Kamal Sharma, szef strategii walut G-10 w Bank of America w Londynie.

Thomas Flury, szef strategii walutowej w UBS Wealth Management obawia się, że duża zmienność notowań franka może wrócić jeśli SNB nie będzie w stanie bronić obecnej „miękkiej” granicy aprecjacji. 

- Osobiście nie mam zaufania do granicy 1,08 bo SNB może w każdej chwili ją przesunąć aby dostosować się do zmian euro – powiedział. – Jak widzieliśmy kiedy granica została przełamana w styczniu 2015 roku, jeśli jest ona ustalona zbyt długo, skutki jej przełamania mogą być całkiem bolesne nie tylko dla franka, ale także dla innych walut – dodał.

Flury uważa, że notowania franka nie będą mocno odbiegać do końca roku od 1,08 za euro. Bank of America przewiduje 1,09 za euro, co jest zgodne z medianą wynikającą z 55 prognoz zebranych przez Bloomberga. Ich autorzy nie przewidują możliwości powrotu kursu franka do 1,20 za euro nawet do 2020 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SNB broni umocnienia franka poniżej 1,08 CHF za euro