SNB może utrzymać stopy do co najmniej 2019 r.

opublikowano: 16-11-2016, 11:20

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), który ma najniższą stopę procentową wśród głównych banków centralnych na świecie, może mieć już za sobą obniżki, pisze Bloomberg.

Zgodnie z najnowszym sondażem agencji dotyczącym prognoz opracowywanych przez ekonomistów, instytucja na czele której stoi Thomas Jordan prawdopodobnie będzie starać się utrzymywać stopę depozytową na niezmienionym poziomie minus 0,75 proc. co najmniej do końca pierwszego kwartału 2019 r. Oznaczałoby to, że SNB zignoruje zalecenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego opowiadającego się za „powrotem do normalności” i wyważone działania w polityce monetarnej. Tymczasem bank centralny Szwajcarii prowadzi dwustronne operacje zarówno poprzez ujemne stopy procentowe, jak i interwencje na rynku walutowym.

Wyświetl galerię [1/2]

Stopa depozytowa SNB

Bloomberg

Fritz Zurbruegg, wiceprezes SNB stwierdził podczas środowego wystąpienia w Londynie, że te dwa elementy pozwalać nadal będą na wdrożenie i dostosowywanie polityki monetarnej w miarę potrzeby.

Będziemy robić to co jest niezbędne do wypełnienia naszego mandatu – stwierdził Zurbruegg.

Badanie przeprowadzone pomiędzy 4 a 15 listopada. Spośród ankietowanych instytucji ING zakłada cięcie stóp jeszcze w tym kwartale, Bank J. Safra Sarasin spodziewa się jednej redukcji na początku 2017 r. a BAK Basel pojedynczej podwyżki na początku 2019 r. zaś Vontobel dwukrotnej w 2018 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu