SNB nie interweniuje pomimo największego umocnienia franka od 2016 r.

opublikowano: 13-02-2018, 15:46
aktualizacja: 13-02-2018, 15:49

Frank umocnił się o 2,3 proc. wobec euro przez miesiąc, najwięcej od referendum ws. brexitu w 2016 roku. Eksperci uważają jednak, że bank centralny Szwajcarii nie będzie interweniował.

Eksperci wskazują na spadek tzw. depozytów na żądanie trzymanych w banku centralnym Szwajcarii jako dowód braku interwencji. Pomimo ostatniego umocnienia frank wciąż jest słabszy niż był średnio w ubiegłym roku. We wtorek za euro płacono 1,1524 CHF, a średnia z 2017 roku to 1,11 CHF. Analitycy ankietowani przez Bloomberga uważają, że na koniec roku za euro będzie trzeba płacić 1,20 CHF.

Procentowa zmiana EUR/CHF przez ostatni miesiąc

- Obecny poziom eurofranka nie jest tak szokujący, aby SNB musiał się martwić – skomentowała Georgette Boele, strateg walutowy ABN AMRO Banku. - Byłabym zaskoczona gdyby SNB interweniował, bo zmiana nie jest dostatecznie znacząca – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane