Śniadek: wzrost płac w Polsce jest wciąż niewystarczający

opublikowano: 16-05-2007, 14:04

Pomimo znacznego wzrostu wydajności polskich pracowników ich realne wynagrodzenia rosną niewystarczająco - uważa przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Na zorganizowanej w środę w Warszawie konferencji prasowej zaprezentowano raport pt. "Niesprawiedliwy podział owoców wzrostu gospodarczego", przygotowany na zlecenie NSZZ "Solidarność".

"Nieustannie śledzimy doniesienia o dobrych wynikach ekonomicznych poszczególnych firm i gospodarki polskiej w ogóle. Równocześnie za tym podążają informacje o postępującym wzroście płac, natomiast nie zmienia to sytuacji, że on jest jeszcze ciągle niewystarczający" - powiedział Śniadek.

Jak wynika z raportu, udział kosztów zatrudnienia obniżył się w Polsce z 42,11 proc. w 2001 r. do 37,5 proc. w 2005 r. "W latach 2000-2005 PKB wzrósł o 32 proc., koszty wynagrodzeń jedynie o 19 proc., podczas gdy zyski operacyjne i podatki od produkcji wzrosły odpowiednio o 42 i 39 proc." - powiedział Stephen Portet, dyrektor generalny firmy S.Partner/Grupa Syndex, która przygotowała raport.

Jego zdaniem, spośród krajów Unii Europejskiej Polska ma najniższe wydatki na wynagrodzenia, co oznacza, że na wzroście wydajności pracowników zyskują przede wszystkim pracodawcy. "Niska wydajność pracy w przeliczeniu na godzinę jest bilansowana dłuższym czasem pracy. W 2005 roczny czas pracy wyniósł w Polsce 1994 godziny i był o 20 proc. dłuższy od średniej krajów OECD" - dodał Portet.

Według Śniadka, uwagę opinii publicznej przykuwają dziś akcje i protesty zapowiadane w takich branżach jak służba zdrowia czy oświata. "Tutaj z całą pewnością postulat płacowy jest dominujący. W obu tych sferach, w sposób oczywisty, wzrost płac będzie możliwy przez zwiększenie środków z budżetu" - zaznaczył przewodniczący "S".

Jego zdaniem, w Polsce zaczyna się pojawiać zjawisko deficytu siły roboczej. "Pomimo ciągle ogromnego bezrobocia sięgającego 14 proc. mamy sygnały, że na rynku pracy, na przykład w budownictwie, coraz trudniej jest o wykwalifikowanych pracowników. Skłania to pracodawców do postulatów otwierania Polski na napływ pracowników z innych krajów" - zaznaczył Śniadek.

Poinformował, że NSZZ "Solidarność" prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną "Niskie płace barierą rozwoju Polski", mającą na celu poprawę warunków życia i pracy Polaków.

"Na stronie internetowej na bieżąco informujemy o wydarzeniach w ramach kampanii oraz przedstawiamy najnowsze ekspertyzy i opracowania na temat rynku pracy. Poprzez naszą stronę można zadać pytanie ekspertom NSZZ +Solidarność+ na każdy temat związany z wynagradzaniem pracowników oraz wyrazić swoje poparcie dla postulatów kampanii podpisując list otwarty" - podkreślił Śniadek.

Firma S.Partner/Grupa Syndex realizuje co roku około 2 tys. projektów i ekspertyz zlecanych przez krajowe i europejskie organizacje pracowników i ich przedstawicieli.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Śniadek: wzrost płac w Polsce jest wciąż niewystarczający