Soboń: 25 listopada koniec konsultacji na temat projektu ustawy o rozwoju rynku finansowego

  • PAP
opublikowano: 09-11-2022, 16:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chcemy, aby 25 listopada zakończyły się konsultacje społeczne na temat projektu ustawy o rozwoju rynku finansowego, aby mógł on trafić do Sejmu w I kw. 2023 r. – powiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

„Nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku pracujemy od dłuższego czasu, jesteśmy na etapie finalnych konsultacji. Chcemy, aby zakończyły się one 25 listopada, tak żeby projekt trafił do Sejmu w I kw. 2023 r., aby te przepisy zostały przyjęte i podpisane w przyszłym roku” – powiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Artur Soboń, fot. Marek Wiśniewski
Artur Soboń, fot. Marek Wiśniewski

Dodał, że projekt jest elementem realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego; wśród jej celów są zwiększenie stopy oszczędności, zapewnienie mechanizmów, które zamienią je na inwestycje oraz poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw.

Jak powiedziała pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc, w projekcie ustawy dotyczącej rozwoju rynku finansowego zostało zawartych kilkanaście działań, zapisanych w samej strategii (która liczy ich ponad 90). Wśród zmian w projekcie znalazły się te dotyczące funduszy pasywnego inwestowania, czyli ETF.

„Proponujemy nowy rodzaj funduszy, czyli fundusze portfelowe, które mają być funduszami otwartymi, ale ich jednostki będą mogły być notowane na giełdzie” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Zwróciła uwagę, że obecnie w Polsce jest jedynie 11 funduszy typu ETF, które działają w formule funduszy zamkniętych, co generuje wysokie koszty. Dzięki zmianom zapisanym w projekcie powinno się udać obniżyć te koszty. Dodała, że w innych krajach fundusze ETF są stosunkowo tanie, o opłatach nieprzekraczających 0,5 proc.

„Wysokość opłat w tych funduszach nie będzie regulowana jak to jest w przypadku np. funduszy akcyjnych, ale spodziewam się, że opłaty w Polsce będą zbliżone do tych, które występują za granicą” – powiedziała pełnomocnik.

Kolejną zmianą, jaką ma wprowadzić projekt, jest nowy rodzaj obligacji. Chodzi o obligacje transformacyjne.

„To są obligacje oparte na standardzie zielonych obligacji. Chcemy, aby dzięki tym instrumentom więcej kapitału płynęło na zielone inwestycje. W dzisiejszym projekcie nie ma zachęt fiskalnych – ale to nie jest tak, że się nad nimi nie zastanawiamy” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Zastrzegła jednak, że obecne nie ma problemu z pozyskaniem inwestorów do zakupu takich obligacji a ewentualne zachęty fiskalne mogłyby się wiązać z działaniami spółek czy samorządów, dotyczącymi kosztów przygotowania takich papierów.

W projekcie zaproponowano także zmiany, które mają wyeliminować nadmiernie surowe w stosunku do unijnych regulacji przepisy krajowe, czyli tzw. gold plating. Poza tym ma zostać wprowadzona jednolita licencja bankowa, która ma umożliwić bankom oferowanie usług maklerskich na podstawie zapisów statutu. Wprowadzony ma zostać tzw. czynny żal, a więc możliwość złagodzenia czy odstąpienia od kary w przypadku instytucji rynku finansowego czy spółki, która przyzna się do złamania prawa i zaproponuje naprawienie tej sytuacji. Wreszcie projekt zawiera nowe regulacje, dotyczące pożyczek papierów wartościowych.

„Cały biznes, związany z pożyczkami polskich papierów wartościowych, jest świadczony przez Londyn a my chcemy to zmienić” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane