Czytasz dzięki

Soboń: znosimy konieczność, ale nie możliwość handlu energią na TGE

PAP
opublikowano: 04-09-2020, 12:46

Nie znosimy możliwości handlu energią na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność - powiedział w piątek w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do planów zniesienia tzw. obliga giełdowego w handlu energią elektryczną.

Projekt w tej sprawie - jak poinformował wiceminister w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - przygotowuje Ministerstwo Klimatu.

Artur Soboń
Zobacz więcej

Artur Soboń fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Krytykę takiego rozwiązania ze strony środowiska energetycznego Soboń uznał za przedwczesną w sytuacji, kiedy stosowny projekt nie został jeszcze zaprezentowany. "Rozumiem, że to jest krytyka profilaktyczna" - mówił wiceminister, zapewniając, że wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość wypowiedzenia się na temat projektowanych rozwiązań.

"Chcemy, żeby wypowiedziały się spółki w ramach elektroenergetyki, żeby wypowiedzieli się wszyscy zainteresowani tym rynkiem. Damy jakiś moment na to, żeby ten projekt uzgodnić. Będzie możliwość, żeby się wypowiedzieć, ale rozmawiajmy o gotowym projekcie" - mówił Soboń, potwierdzając, że jego resort traktuje zniesienie obliga giełdowego jako zobowiązanie wobec górniczych związkowców.

"Jednym z tematów rozmów podczas ostatniego spotkania ze stroną społeczną (w miniony piątek w Katowicach - PAP) była kwestia importu energii i jednym z tych rozwiązań, o których rozmawialiśmy, było właśnie to, aby znieść obligo na handel energią na Towarowej Giełdzie Energii" - powiedział Soboń.

"Oczywiście trzeba pamiętać, że my nie znosimy możliwości handlu na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność" - zaznaczył wiceminister. Jego zdaniem, projekt powinien wejść w życie "jak najszybciej".

Po piątkowych rozmowach z górniczymi związkami w Katowicach resort aktywów państwowych podał w komunikacie, że "podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi, w tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa". "Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach" - dodano.

Jak mówił po piątkowych rozmowach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, szybka nowelizacja przepisów, która pozwoli ograniczyć import energii, to jedyne konkretne ustalenie z tamtego spotkania. Związkowiec poinformował, że podczas rozmów uzgodniono, iż nowelizacja przepisów dotycząca zniesienia obowiązku sprzedaży energii poprzez giełdę zostanie przyjęta w tzw. szybkiej ścieżce legislacyjnej. "To na pewno pozwoli na znaczne ograniczenie importu energii" – komentował w piątek przewodniczący regionalnej "S".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane