Socha: Doradca przy prywatyzacji PZU w ciągu kilku tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2005, 18:44

Doradca przy prywatyzacji PZU może zostać wybrany w ciągu najbliższych kilku tygodni, a nie wykluczone że jeszcze w lutym - poinformował we wtorek minister skarbu Jacek Socha. "Istnieje szansa, że doradca nie będzie potrzebny. Arbitraż (między Eureko, akcjonariuszem PZU a Skarbem Państwa - PAP) nie jest sprzyjającą okolicznością do prywatyzacji.

Doradca przy prywatyzacji PZU może zostać wybrany w ciągu najbliższych kilku tygodni, a nie wykluczone że jeszcze w lutym - poinformował we wtorek minister skarbu Jacek Socha. "Istnieje szansa, że doradca nie będzie potrzebny. Arbitraż (między Eureko, akcjonariuszem PZU a Skarbem Państwa - PAP) nie jest sprzyjającą okolicznością do prywatyzacji. Czekam na decyzje Sejmu w przyszłym tygodniu" - powiedział Socha w trakcie uroczystości wręczenia dorocznych nagród Gazety Giełdy Parkiet "Byki i Niedźwiedzie", która we wtorek odbyła się w siedzibie warszawskiej giełdy.

W toczącym się w Londynie postępowaniu arbitrażowym Eureko domaga się od Skarbu Państwa zrealizowania aneksu do umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą miało kupić dodatkowo 21 proc. akcji PZU. W 2002 r. minister Skarbu Państwa odstąpił od realizacji postanowień aneksu. Eureko oddało sprawę do rozstrzygnięcia w sądzie arbitrażowym.

Aby uniknąć ewentualnej porażki Skarb Państwa i Eureko w grudniu 2004 roku wynegocjowały porozumienie, które miało zakończyć spór. Jednym z założeń ugody jest wprowadzenie PZU na giełdę.

Jednak polityczne zawirowania wokół PZU (m.in. powołanie komisji śledczej ds prywatyzacji PZU) postawiły pod znakiem zapytania wykonalność ugody. Eureko nie godzi się na żadne zmiany w wynegocjowanej w grudniu umowie.

W przyszłym tygodniu Sejm może podjąć uchwałę, czy MSP ma zawierać ugodę z Eureko, czy nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane