Socha: Grupa Lotos w czerwcu na giełdę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2005, 14:11

Ministerstwo Skarbu chce, aby Grupa Lotos weszła na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w czerwcu. Chce natomiast wstrzymać się z trzecim etapem prywatyzacji PKN Orlen - poinformował minister skarbu Jacek Socha w środę  podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu.

Ministerstwo Skarbu chce, aby Grupa Lotos weszła na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w czerwcu. Chce natomiast wstrzymać się z trzecim etapem prywatyzacji PKN Orlen - poinformował minister skarbu Jacek Socha w środę  podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu.

    "Przygotowuje Grupę Lotos do notowania na giełdzie w czerwcu" - powiedział Socha. Wyjaśnił, że od 1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące obrotu giełdowego. Jeśli Lotos nie wszedłby na giełdę do tego czasu, należałoby napisać nowy prospekt emisyjny.

    Socha zapowiedział, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) zgłosiła tylko niewielkie zastrzeżenia do treści prospektu emisyjnego Grupy Lotos.

    "Nie znam szczegółowych uwag, ale nie dotarły do mnie żadne uwagi o charakterze blokującym" - oświadczył minister. Dodał, że jeżeli zastrzeżenia te zostaną uwzględnione, to można się spodziewać, że w najbliższym czasie Komisja wyda zgodę na dopuszczenie do publicznego obrotu i będzie można rozpocząć wprowadzanie spółki na giełdę.

We wtorek rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz mówił PAP, że poprawki do prospektu zostaną szybko wprowadzone tak, aby Komisja mogła zająć się prospektem na najbliższym posiedzeniu 28 kwietnia. Socha, pytany o trzeci etap prywatyzacji PKN Orlen powiedział,  że na razie resort nie przystępuje do tego procesu. "Jest za mało czasu; trzeciego etapu prywatyzacji nie będę chciał przeprowadzać" - powiedział.

     "To wymaga (przystąpienie do trzeciego etapu prywatyzacji -PAP) różnych analiz. Co zrobić, żeby bezpieczeństwo energetyczne było związane z dynamicznym rozwojem" - dodał.

Grupa Lotos złożyła prospekt emisyjny do KPWiG 25 marca. Zamierza ona przeprowadzić publiczną emisję do 35 mln akcji, która stanowić będzie ok. 30 proc. kapitału zakładowego spółki. Wartość emisji Grupy Lotos szacowana jest na 900 mln zł.

    Zysk netto Grupy Lotos w 2004 roku wyniósł ponad 500 mln zł - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu prezes spółki Paweł Olechnowicz. Grupa Lotos spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów do ponad 9,3 mld zł z 8,4 mld zł w 2004 roku.

    W połowie kwietnia należące do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) Przyjaźń przejęło kontrolę nad Naftoportem, zwiększając swoje udziały do 68 proc.

    Wcześniej wiceminister skarbu Dariusz Marzec zapowiadał, że m.in. zakończenie sprawy Naftoportu oraz zabezpieczenie strategicznych interesów państwa w PKN Orlen, to warunki powrotu do dyskusji na temat trzeciego etapu prywatyzacji PKN Orlen. Zaznaczył, że dopiero po rozwiązaniu tych spraw będzie można wrócić do dyskusji na temat dokończenia prywatyzacji PKN Orlen, czyli ewentualnej sprzedaży akcji spółki posiadanych przez Skarb Państwa i Naftę Polską.

    Polski Koncern Naftowy Orlen powstał w maju 1999 r. z połączenia Petrochemii Płock i CPN. Wówczas akcje nowego podmiotu otrzymali pracownicy obu spółek. 26 listopada 1999 r. miało miejsce pierwsze notowanie akcji PKN Orlen na warszawskiej giełdzie. Wówczas do obrotu trafiło 45 proc. całkowitej emisji akcji PKN Orlen.

    Rok później, w lipcu 2000 r., przeprowadzona została druga oferta publiczna na warszawskiej i londyńskiej giełdzie papierów wartościowych i od tego momentu w obrocie publicznym znajduje się 71,5 proc. akcji PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane