Socha: Ilość akcji PKO BP oferowanych drobnym inwestorom może wzrosnąć

opublikowano: 23-09-2004, 09:18

Transza dla krajowych inwestorów detalicznych może być zwiększona do ponad 40 proc. oferowanych akcji PKO BP, z zapowiadanych wcześniej 21-25 proc. akcji - poinformował w czwartek minister skarbu Jacek Socha. "Bank powinien być dostępny dla drobnych inwestorów. Mamy tu transzę, która w tej chwili będzie wynosiła 25 proc. oferty, czyli to jest co najmniej 1,5 mld zł" - powiedział Socha w wywiadzie dla Radia Zet.

"Może ona wzrosnąć nawet o 40 proc., czyli ponad 40 proc. całej oferty może być kierowana do drobnego inwestora" - dodał.

Socha poinformował, że oferta dla drobnych inwestorów została podzielona na dwie subtransze, między innymi na lokaty prywatyzacyjne.

W strukturze oferty zakłada się zaoferowanie do 30 proc. akcji banku podzielonych na cztery transze. Wcześniej zapowiadano, że pierwsza transza będzie przeznaczona dla krajowych inwestorów detalicznych, którzy w ofercie publicznej będą mogli kupić 21-25 proc. akcji. W tej transzy przewidziana jest subtransza dla osób, które założą lokatę prywatyzacyjną.

W przypadku lokaty prywatyzacyjnej resort skarbu państwa zaproponował, a rząd przyjął we wtorek tę propozycję, aby kwota lokaty prywatyzacyjnej mieściła się w przedziale od 500 zł do 20 tys. zł (poprzednio proponowano przedział od 500 zł do 50 tys. zł).

Skarb Państwa szacuje, że liczba osób, która chce skorzystać z tej formy zapisów na akcje przekroczy 36 tys. Osoby te otrzymają akcje banku bez żadnej redukcji. Łączna kwota subtranszy wyniesie ok. 720 mln zł.

"Spodziewamy się, że będzie spory popyt, być może nawet większy niż ta pula, warta mniej więcej 720 mln zł" - powiedział Socha.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, dla krajowych inwestorów instytucjonalnych przeznaczono transzę w wysokości ok. 30-35 proc. oferty, a dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych - ok. 35 proc. oferty. Tzw. dodatkowa pula akcji będzie wynosiła od 5 do 14 proc.

Między wszystkimi transzami może występować przesunięcie akcji, które nie może być większe niż 1/3 wielkości transzy w przypadku dokonania wszystkich zapisów na akcje w danej transzy.

Po sprzedaży 30 proc. akcji, struktura akcjonariatu, przy braku przesunięć między transzami, ale z wykorzystaniem dodatkowej puli akcji na rzecz inwestorów indywidualnych, może przedstawiać się następująco. Ok. 10,5 proc. ogółu kapitału zakładowego znajdowałoby się w posiadaniu pracowników PKO BP SA, ok. 10 proc. w rękach krajowych inwestorów indywidualnych, ok. 10,5 proc. u krajowych inwestorów instytucjonalnych, ok. 10 proc. w posiadaniu inwestorów zagranicznych (w zależności od dokonywanych przesunięć pomiędzy transzami), a ok. 59,5 proc. stanowiłoby własność Skarbu Państwa.

Z informacji przesłanej do parlamentu wynika, że w przypadku przesunięć między transzami, przy jednoczesnym wzroście popytu krajowego, udział inwestorów zagranicznych w kapitale zakładowym PKO BP może spaść do 6 proc. Bank oraz Skarb Państwa zobowiążą się, że przez rok, po zakończeniu oferty, nie wyemitują, nie sprzedadzą ani w inny sposób nie zbędą akcji PKO BP SA czy jakichkolwiek papierów zamiennych na akcje oraz nie zainicjują podwyższenia kapitałów spółki, bez uprzedniej pisemnej zgody banków sprzedających akcje PKO BP w ofercie publicznej.

Harmonogram prywatyzacji banku PKO BP, który resort skarbu państwa przesłał w środę posłom, zakłada rozpoczęcie druku prospektu emisyjnego 25 września.

We wtorek prezes PKO BP Andrzej Podsiadło powiedział dziennikarzom, że prospekt emisyjny banku powinien zostać opublikowany na początku października.

Zgodnie z kalendarzem prywatyzacyjnym sprzedaż papierów w publicznej ofercie ma nastąpić w drugiej połowie października, a giełdowy obrót akcjami banku rozpocznie się 5 listopada.

Oferta publiczna akcji PKO BP obejmie 300 mln akcji serii C, w tym od 258 mln do 285 mln akcji w ofercie podstawowej oraz od 15 mln do 42 mln w ramach dodatkowej puli akcji.

Akcje serii C sprzedawane w publicznej ofercie stanowią 30 proc. kapitału zakładowego PKO BP. Oferującym akcje będzie Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej.

31 sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu 1 mld akcji PKO BP, w tym 510 mln akcji serii A, 105 mln akcji serii B i 385 mln akcji serii C.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Socha: Ilość akcji PKO BP oferowanych drobnym inwestorom może wzrosnąć