Socha: Nowy rząd powinien wskazać spółki, których nie sprywatyzuje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-09-2005, 11:54

Zdaniem ministra skarbu Jacka Sochy, nowy rząd powinien przygotować listę spółek, których nie będzie sprzedawać, natomiast pozostałe powinien sprywatyzować. "To ograniczy dyskusje o procesach prywatyzacji.

Zdaniem ministra skarbu Jacka Sochy, nowy rząd powinien przygotować listę spółek, których nie będzie sprzedawać, natomiast pozostałe powinien sprywatyzować. "To ograniczy dyskusje o procesach prywatyzacji. Taki dokument powinien być przygotowany przez rząd i przyjęty przez parlament" - powiedział w czwartek Socha, który jest uczestnikiem odbywającej się w Warszawie konferencji "Porządek korporacyjny w przedsiębiorstwach publicznych".

Socha powiedział, że obecny majątek Skarbu Państwa przekracza 100 mld zł, co oznacza 25-proc. udział w PKB, a więc większy niż w innych krajach UE. Socha zwrócił uwagę, że np. w Grecji, Austrii czy Francji udział Skarbu Państwa w gospodarce nie przekracza kilkunastu proc., a w Danii, Luksemburgu czy Wielkiej Brytanii jest mniejszy niż 10 proc.

Minister dodał, że mimo tych proporcji udziału państwa w gospodarce, w Polsce Skarb Państwa jest często właścicielem "drobnicy", czyli firm zatrudniających po kilkadziesiąt osób. Zwrócił też uwagę, że resort skarbu jest pasywnym inwestorem w tych spółkach, co ogranicza możliwości ich dofinansowania, zaś urzędnicy nie inwestują własnych pieniędzy.

Stwierdził także, że szef resortu skarbu nie musi być ministrem, a jego zadaniem jest nadzór i sprzedaż spółek. "Minister skarbu powinien realizować politykę przygotowaną w ministerstwie gospodarki" - powiedział Socha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane