Socha: PGNiG jest pod kontrolą Skarbu Państwa

Polska Agencja Prasowa SA
29-09-2005, 10:37

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest pod kontrolą Skarbu Państwa - powiedział w czwartek dziennikarzom minister skarbu Jacek Socha, odnosząc się do wypowiedzi kandydata PiS na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który zapowiedział, że nowy rząd "zrobi porządek w PGNiG".

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest pod kontrolą Skarbu Państwa - powiedział w czwartek dziennikarzom minister skarbu Jacek Socha, odnosząc się do wypowiedzi kandydata PiS na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który zapowiedział, że nowy rząd "zrobi porządek w PGNiG".

Marcinkiewicz, pytany w czwartek w Radiu Zet czy nowy rząd będzie zmierzał do nacjonalizacji PGNiG (spółka weszła na giełdę tuż przed wyborami), powiedział: "zaręczam, że zrobimy porządek w PGNiG, porządek polegający na tym, że przesył będzie w rękach w Skarbu Państwa".

"W 100 proc. będzie w rękach Skarbu Państwa" - dodał. "I EuRoPol Gaz, w którym mamy 48 proc. udziału, Skarb Państwa w pełni będzie kontrolował te 48 proc." - podkreślił Marcinkiewicz.

Z kolei Socha powiedział dziennikarzom: "Zostawiłem spółkę pod kontrolą Skarbu Państwa i EuroPolGaz pod kontrolą PGNiG, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, z 2,7 mld zł na rozwój i dywersyfikację".

Dodał, że zmiany w PGNiG "to pierwszy krok konkretny w Polsce związany ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększanie siły i możliwości na rynku PGNiG, taka jest brutalna prawda. Osiem lat się mówi, co to jest bezpieczeństwo energetyczne i nic się nie robi" - powiedział Socha.

Liderzy PiS i PO Jarosław Kaczyński i Jan Rokita wielokrotnie zapowiadali, że w przypadku udostępnienia akcji PGNiG osobom trzecim przed zmianami dotyczącymi własności aktywów przesyłowych, powołany przez PiS i PO rząd wniesie projekt ustawy w sprawie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłem gazu.

Przed ofertą publiczną PGNiG, resort skarbu wyjaśniał, że podczas przygotowań do upublicznienia akcji PGNiG "wprowadzono szereg mechanizmów i zabezpieczeń mających na celu, by wpływ państwa pozostał na niezmiennym, a nawet większym poziomie".

Według Ministerstwa Skarbu Państwa, te mechanizmy i zabezpieczenia to m.in. przekazanie Skarbowi Państwa przez koncern gazowy 100 proc. udziałów w spółce przesyłowej (PGNiG Przesył), podjęcie przez WZA PGNiG uchwały o przekazywaniu SP składników majątkowych wchodzących w skład systemu przesyłowego w formie dywidendy w latach 2005-2009 oraz zawarcie pomiędzy koncernem a operatorem przesyłowym umowy leasingowej, umożliwiającej mu nabywanie majątku przesyłowego.

Resort skarbu poinformował także, że EuRoPol Gaz (PGNiG jest właścicielem 48 proc. akcji w EuRoPol Gazie) nie zajmuje się przesyłem gazu na obszarze Polski, tylko jego tranzytem ze wschodu na zachód.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Socha: PGNiG jest pod kontrolą Skarbu Państwa