Socha: Publiczne deklaracje nt. połączenia PKN Orlen z PGNiG są przedwczesne

opublikowano: 16-09-2004, 10:19

Minister skarbu Jacek Socha ocenił publiczne deklaracje na temat połączenia PKN Orlen SA z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA (PGNiG) jako przedwczesne i nie mające uzasadnienia popartego analizami, czy zapisami w przygotowywanym prospekcie emisyjnym PGNiG.

Socha powiedział jednocześnie, że warto zastanowić się nad połączeniem kapitałowym pomiędzy Orlenem i Grupą Lotos. Wypowiedź Sochy padła po tym, jak o zamiarach kupna do 30% akcji PGNiG przez PKN Orlen poinformowali dziennikarzy prezesi obu spółek na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

„Jestem bardzo przeciwny formułowaniu tego rodzaju strategicznych zamiarów [połączenie kapitałowe Orlenu z PGNiG – przyp. ISB] w takim miejscu, przy takiej okazji, bez przeanalizowania. Na razie nie ma jeszcze oferty PGNiG, nie ma jeszcze prospektu. Nie wiadomo jaka będzie struktura, jakie będą transze, [...] a już członek zarządu, p.o. prezesa Orlenu mówi ze kupi sobie 30% PGNiG" - powiedział Socha w porannej wypowiedzi dla Radia PiN w czwartek.

„Wydaje mi się, że są to wypowiedzi raczej medialne, aniżeli takie, które należałoby uznawać, że będą realizowane” – dodał.

Analitycy sondowani przez agencję ISB obawiali się wcześniej, że resort może realizować strategię finansowania prywatyzacji PGNiG pieniędzmi Orlenu. Za bardziej pożądany scenariusz niż inwestycja w akcje PGNiG uznają oni raczej połączenie kapitałowe Orlenu z Grupą Lotos.

„Ja na pewno uważam, że Orlen powinien budować swoją siłę poprzez różnego rodzaju analizy strategiczne. Będzie sprzedawany Lotos. Być może tutaj okaże się jakieś połączenie i synergia pomiędzy tymi dwoma instytucjami. Warto więc, żeby Orlen miał jakieś udziały w Lotosie” – powiedział szef resortu skarbu.

W sierpniu wiceprezes Orlenu Sławomir Golonka poinformował, że zarząd PKN wyraził zainteresowanie udziałem w konsolidacji aktywów naftowo-gazowych na rynku polskim, w tym zakupem 30-35% akcji Grupy Lotos SA po jej debiucie na GPW.

„Siła ekonomiczna Orlenu jest jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego. Natomiast jeżeli to wszystko m.in. połączenie czy współpraca z MOL-em a może nie tylko - może jeszcze wejście jakiegoś innego inwestora – budowałaby siłę ekonomiczną Orlenu, to te warianty powinny zostać przeanalizowane” – dodał Socha.

Resort skarbu kończy obecnie plan restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG, który musi być zaakceptowany jeszcze przez rząd.

„Prace trwają, jeśli chodzi o przygotowanie prospektu. Jest szansa, że w maju przyszłego roku PGNiG mógłby być sprzedawany. Poziom zaawansowania z Lotosem jest mniej więcej ten sam w tej chwili. Chodzi również o połowę roku” – powiedział Socha.

„Inne projekty to Zelmer, Polmos Białystok, PKO BP , WSiP może i Węglokoks. Tych spółek, które przygotowujemy obecnie do emisji na rynku publicznym, jest w tej chwili co najmniej kilkanaście” – dodał minister.

Powtórzył, że przyszłoroczne przychody prywatyzacyjne mają wynieść 5,7 mld zł brutto wobec planowanych na ten rok 8,8 mld zł, które według niego uda się osiągnąć dzięki debiutowi giełdowemu pakietu do 30% akcji największego banku detalicznego PKO BP SA. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Socha: Publiczne deklaracje nt. połączenia PKN Orlen z PGNiG są przedwczesne