Socha: Są szanse na debiut giełdowy Polkomtela w 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 21-04-2005, 12:17

Minister skarbu Jacek Socha uważa, że są szanse na debiut giełdowy Polkomtela SA, operatora sieci Plus GSM i Sami Swoi, jeszcze w 2005 roku, choć nie w planowanym przez polskich akcjonariuszy spółki terminie do końca września.

Minister skarbu Jacek Socha uważa, że są szanse na debiut giełdowy Polkomtela SA, operatora sieci Plus GSM i Sami Swoi, jeszcze w 2005 roku, choć nie w planowanym przez polskich akcjonariuszy spółki terminie do końca września.

„Nie sądzę, żeby udało się upublicznić Polkomtela we wrześniu, natomiast jest szansa na to, aby stało się to w tym roku” – powiedział Socha dziennikarzom w czwartek.

Według niego, Polkomtel co prawda nie wymaga restrukturyzacji, natomiast spółka musi być dobrze przygotowana do wprowadzenia na giełdę.

„Rozmawiałem z akcjonariuszami Polkomtela i zaproponowałem, że najlepszą formułą jest uzyskanie zgody na upublicznienie od pozostałych [zagranicznych – przyp. ISP] akcjonariuszy spółki” – dodał minister.

Podkreślił, że upublicznienie pozwoli na lepsze ułożenie transakcji dla tych, którzy chcą sprzedać i dla tych, którzy chcą zostać.

Przerwane w marcu walne zgromadzenie Polkomtela ma kontynuować w czwartek obrady i zdecydować m.in. o upublicznieniu spółki.

Jednak zagraniczni akcjonariusze Polkomtela – posiadający po 19,61% akcji brytyjski Vodafone i duński TDC – nie zgodzili się dotychczas na rezygnację z przysługującego im prawa pierwokupu akcji operatora w przypadku ich sprzedaży przez innych akcjonariuszy.

Ponadto z polskich dużych akcjonariuszy tylko PKN Orlen SA (19,61% akcji) dąży do jak najszybszej sprzedaży poprzez giełdę, natomiast KGHM Polska Miedź SA (19,61%) nie ma obecnie pomysłów na zagospodarowanie gotówki z ewentualnej sprzedaży w sposób, który byłby równie dochodowy.

Z kolei przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE, 17,56%) deklarowali niedawno chęć odsprzedania połowy swojego pakietu na rzecz Vodafone i TDC, jeśli firmy te zrezygnują z prawa pierwokupu akcji Polkomtela i umożliwią debiut giełdowy operatora.

Polkomtel miał w 2004 roku 923,6 mln zł zysku netto wobec 756,6 mln zł rok wcześniej przy przychodach odpowiednio 5.743,9 mln zł wobec 5.176,2 mln zł.

Operator planuje pozyskać w tym roku ok. 2 mln nowych klientów. Na koniec 2004 roku liczba abonentów Polkomtela wyniosła 7,02 mln wobec 5,48 mln na koniec poprzedniego roku i zajmował trzecie miejsce wśród polskich operatorów komórkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane