Socha: Wpływy z prywatyzacji mogą w 2005 roku przekroczyć 5,7 mld zł

19-11-2004, 14:07

Dzięki sprzedaży aktywów ubezpieczeniowych i energetycznych polski rząd może pozyskać więcej niż zakładane 5,7 mld zł z tytułu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w 2005 roku - poinformował minister skarbu Jacek Socha podczas spotkania w Londynie.

Według Sochy, w 2004 roku wpływy z tytułu prywatyzacji prawdopodobnie osiągną 10 mld zł, czyli więcej niż zakładane 8,8 mld zł.

"W przyszłym roku przychody mogą przekroczyć zakładane wpływy, jeżeli dojdzie do sprzedaży akcji PZU SA oraz aktywów energetycznych" - powiedział Socha.

Premier Marek Belka przyspieszył prywatyzację w tym roku w celu dostosowania deficytu budżetowego do warunków wymaganych do wprowadzenia euro w 2009 roku.

30 proc. PKB w Polsce wytwarzane jest przez przedsiębiorstwa państwowe, reszta przez prywatne - powiedział Socha.

"Celem przekształceń w Polsce jest osiągnięcie podobnej struktury pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym jak w innych europejskich krajach" - wyjaśnił.

Przed sprzedażą PZU rząd Belki musi jednak rozstrzygnąć spór z holenderską spółką Eureko BV. Polska strona ma 55 proc. w PZU, zaś udziały konsorcjum Eureko i Banku Millennium wynoszą ponad 30 proc. Po trzech kwartałach 2004 roku PZU osiągnęło 460 mln dolarów zysku netto.

Eureko w zeszłym roku złożyło skargę w Trybunale Sztokholmskim w Londynie, twierdząc, że polska strona nie wywiązała się z umowy sprzedaży kolejnych 21 proc. udziałów w PZU. Polski rząd poszukuje obecnie rozwiązania sporu z Eureko.

"Jest szansa, że wszystko pójdzie dobrze i osiągniemy kompromis" - powiedział Socha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Socha: Wpływy z prywatyzacji mogą w 2005 roku przekroczyć 5,7 mld zł