Societe Generale: Wpływ QE na giełdę nie do utrzymania (WYKRES DNIA)

Rynek akcji z dużą przesadą reaguje na obecny program QE, w porównaniu z rynkiem amerykańskich obligacji skarbowych. Za przesadny entuzjazm inwestorzy zapłacą w przyszłym roku czkawką, uważa bank Societe Generale.

Zobacz więcej

Wrażliwość reakcji rynku akcji w stosunku do reakcji rynku obligacji, na QE. Im bardziej stroma linia regresji, tym bardziej nieproporcjonalna jest reakcja rynku akcji. Przebieg krzywej dla QE1 zaznaczono granatowymi kółkami, dla QE2 - czerwonymi kwadratami, a dla QE3 - pomarańczowymi rombami. Źródło: Societe Generale, BusinessInsider.

W ostatniej edycji programu skupu aktywów przez Fed wzrostowi stóp procentowych w gospodarce towarzyszyły największe zwyżki na rynku akcji spośród wszystkich programów, oblicza bank Societe Generale w notce, do którego dotarł portal BusinessInsider. Przewidujący, że druk pieniądza żywi gospodarkę, inwestorzy chętniej kupowali akcje niż wyprzedawali bezpieczne obligacje rządu USA. Jego zdaniem dysproporcja w zachowaniu obu rynków jest jednak nie do utrzymania. Wszystko dlatego, że wzrost stóp procentowych będzie coraz bardziej związany z ograniczeniem wsparcia przez Fed, a nie z postępującym ożywieniem gospodarczym.

- Wrażliwość, z jaką rynek akcji reaguje na zwyżki rentowności [oznaczające spadki cen obligacji – red.], jest nie do utrzymania, ponieważ w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Fed zacznie ograniczać programy QE – napisali w notce do klientów specjaliści Societe Generale.

Instytucja nie spodziewa się załamania na rynku akcji. Przewiduje jednak, że dalszemu wzrostowi rentowności obligacji, wywołanemu przez działania Fedu będą w 2014 r. towarzyszyły na giełdzie nowojorskiej trend boczny i podwyższone wahania indeksów. Jak argumentuje, wyceny na obu rynkach muszą się dostosować do nowych warunków stworzonych przez amerykański bank centralny.

- Naszym zdaniem inwestorzy z rynku akcji nie będą się czuli komfortowo z perspektywą zmniejszenia wsparcia, ponieważ gospodarka nie osiągnęła jeszcze dostatecznej prędkości, by wyrwać się ze strefy oddziaływania kryzysu – przekonuje Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Societe Generale: Wpływ QE na giełdę nie do utrzymania (WYKRES DNIA)