Societe Generale zapłaci ponad 860 mln USD za korupcję i manipulację

opublikowano: 05-06-2018, 08:30
aktualizacja: 05-06-2018, 08:32

Societe Generale zostało ukarane za wręczanie łapówek członkom władz Libii i manipulację stopą Libor grzywną ponad 860 mln USD, ogłosił amerykański Departament Sprawiedliwości.

Francuski bank wręczył 90 mln USD łapówek w latach 2004-2009 libijskiemu pośrednikowi, który przekazał potem pieniądze członkom władz Libii. Korupcja umożliwiła Societe Generale pozyskanie 13 inwestycji z libijskich banków i zarobienie 523 mln USD, stwierdził Departament Sprawiedliwości.

Zobacz więcej

Societe Generale

Reuters/Forum

Amerykanie ukarali francuski bank także za manipulację stopą pożyczek międzybankowych Libor między majem 2010 roku i październikiem 2011 roku. Societe Generale miał kłamać sugerując, że jest w stanie pożyczać pieniądze po lepszej stopie niż było to w rzeczywistości, co miało sprawiać wrażenie, że jest w lepszej sytuacji finansowej i jest bardziej wiarygodny kredytowo.

Ogłoszona kara jest pierwszą skoordynowaną między USA i Francją w sprawie korupcji. Amerykanie i Francuzi mają podzielić się po połowie 585 mln USD kary nałożonej na bank za korupcję w Libii. Societe Generale zgodził się ją zapłacić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu