Socjaliści chcą obniżenia VAT-u na prezerwatywy w UE

DI, PAP
08-11-2007, 16:55

Frakcja europejskich socjalistów w Parlamencie Europejskim rozpoczęła w czwartek zbieranie podpisów pod internetową petycją z  apelem do rządów państw UE o obniżenie VAT-u na prezerwatywy.

Petycja, której towarzyszy slogan: "Cut AIDS, Cut VAT on Condoms" (Powstrzymać AIDS, obciąć VAT na kondomy) zostanie przedstawiona rządom państw UE 1 grudnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.

Stawka VAT na prezerwatywy jest różna w różnych krajach UE, najwyższa jest w Szwecji i Danii, gdzie wynosi 25 proc. Zgodnie z prawem UE, państwa członkowskie mogą same ustalać wysokość stawki VAT na prezerwatywy, jedyny wymóg dotyczy zachowania minimalnego poziomu 5 proc. Od zeszłego roku tak niską stawkę stosuje np. Wielka Brytania. W Polsce VAT na prezerwatywy wynosi 7 proc.

Zdaniem socjalistów obniżenie VAT-u na prezerwatywy do stawki minimalnej, byłoby "praktycznym krokiem zwalczania AIDS".

"HIV i AIDS to nie jest tylko problem krajów rozwijających się albo specyficznych grup w społeczeństwie. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że rośnie liczba nowych przypadków zarażenia HIV w Europie. W UE zanotowano w 2005 roku 26.984 nowo wykrytych przypadków. Seks heteroseksualny był dominującą drogą zarażenia" - powiedział wiceprzewodniczący frakcji socjalistów (PSE) Jan Marinus Wiersma.

"Wzywamy obywateli UE, by poświęcili kilka minut i podpisali petycję" - dodał. Jest ona dostępna na stronie internetowej grupy PSE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Socjaliści chcą obniżenia VAT-u na prezerwatywy w UE