Soda ledwie powstała, a już się burzy

Anna Bytniewska
14-11-2007, 00:00

Związkowcy spółek sodowych wszczęli spór zbiorowy z Ciechem. Żądają podwyżek i gwarancji zatrudnienia.

Związkowcy spółek sodowych wszczęli spór zbiorowy z Ciechem. Żądają podwyżek i gwarancji zatrudnienia.

Po kilku latach przymiarek Ciech dokonał konsolidacji spółek sodowych, tworząc Sodę Polską Ciech i wnosząc do niej jedynych w kraju producentów sody: Janikosodę i Sodę Mątwy. 7 listopada podwyższył kapitał nowo powstałej spółki, dzięki czemu wzrósł on z 50 tys. zł do ponad 669 mln zł.

— Docelowo Soda Polska zostanie przekształcona w spółkę akcyjną — mówi Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy grupy Ciech.

Udziały w Sodzie Polskiej objęły Janikosoda (46 proc.) i Soda Mątwy (54 proc.), spółki w 100 proc. zależne od Ciechu. Ma on jednak kłopot z ich związkami zawodowymi, które wszczęły spór zbiorowy, bo nie zgodził się na ich żądania.

— Domagamy się nowego układu zbiorowego, który zabezpieczy najkorzystniejsze postanowienia układów, jakie obowiązywały w obu spółkach przed ich wniesieniem do Sody Polskiej — tłumaczy Marian Jóźwiak, szef Związku Zawodowego Pracowników Janikowskich Zakładów Sodowych.

Związek żąda gwarancji zatrudnienia do 2013 r. oraz 25- -procentowej podwyżki płac.

— Kondycja finansowa spółek jest dobra. Nie widzimy więc powodu, dla którego nie powinno być podwyżek, ale gotowi jesteśmy do kompromisu — podkreśla Marian Jóźwiak.

Związki zadowoliłaby 15- -procentowa podwyżka.

— Występowanie z żądaniami płacowymi takiej wysokości jest nieuzasadnione. Przewidujemy podwyżki płac w Sodzie Polskiej, ale ich skala musi uwzględniać realia. Nie może pogorszyć sytuacji przedsiębiorstwa — wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk.

Oferta Ciechu jest raczej skromna.

— Ciech proponuje wzrost płac o 4,1 proc. i gwarancje zatrudnienia do 1 stycznia 2010 r. — mówi Marian Jóźwiak.

— Działania organizacje związkowych Janikosody są niezrozumiałe. Zgodziły się na połączenie spółek sodowych w kwietniu tego roku. Obecna zmiana formuły prawnej połączenia nie stwarza dla pracowników nowej sytuacji — ocenia Waldemar Grzegorczyk.

Pierwotnie to Soda Mątwy miała przejąć Janikosodę. Obie spółki są jednak akcjonariuszami Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, a zdaniem Ciechu, na taką operację musiałaby zgodzić się rada nadzorcza towarzystwa. Ma ono zarząd komisaryczny, więc Ciech musiał zmienić pierwotne plany integracji sodowych firm, co dało związkom pretekst do renegocjacji warunków zatrudnienia w Sodzie Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Soda ledwie powstała, a już się burzy