Czytasz dzięki

SoftBank sprzedał "po cichu" akcje Alibaby za 2,2 mld USD

opublikowano: 17-07-2020, 12:48

Japoński SoftBank Group nadal zbiera pieniądze na spłatę długów i wykup własnych akcji. Dlatego sprzedał część posiadanego pakietu udziałów chińskiego giganta e-commerce.

Transakcja sprzedaży o dość skomplikowanej strukturze ma być rozliczona w maju i czerwcu 2024 roku. Informacje o niej znalazły się na 276  stronie rocznego sprawozdania finansowego spółki. Dlatego choć zostało opublikowane 25 czerwca do dziś nie wyszła na jaw.

Bloomberg zwraca uwagę, że to kolejny etap zmniejszania zaangażowana SoftBanku w Alibabie. Japońska spółka była jednym z jej pierwszych inwestorów, co bardzo się jej opłaciło. Chiński gigant e-commerce to jak dotąd najlepsza pod względem zwrotu inwestycja SoftBanku, który w 2000 roku kupił pakiet akcji Alibaby za 200 mln USD, a obecnie jest on wart ponad 150 mld USD.  Uwzględniając właśnie ujawnioną transakcję japońska spółka sprzedała już w tym roku akcje chińskiej za łącznie 13,7 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane