Softbank wraz z CA wchodzi w Internet

Mariusz Zielke
opublikowano: 19-07-2000, 00:00

Softbank wraz z CA wchodzi w Internet

TYLKO INTERNET: Utworzenie joint ventures przez Aleksandra Lesza, prezesa Softbanku (z lewej), i Charlesa B. Wanga, prezesa CA, świadczy o tym, że Softbank będzie kierował się w stronę Internetu. fot. MP

Softbank będzie realizował swoją strategię internetową wspólnie z Computer Associates, trzecim co do wielkości producentem oprogramowania na świecie. Firmy utworzą spółkę joint venture, w której warszawski integrator obejmie 49 proc., a światowy potentat 51 proc. udziałów.

Na mocy podpisanego wczoraj listu intencyjnego między Aleksandrem Leszem, prezesem Softbanku, a Charlesem B. Wangiem, prezesem Computer Associates (CA), firmy mają utworzyć spółkę joint venture, w której Softbank obejmie 49 proc., a CA 51 proc. udziałów. Jej nazwa, wysokość kapitału oraz szczegółowa strategia rozwoju nie są jeszcze znane. Negocjacje prowadzi austriacki BA/CA.

Wstępne ustalenia zakładają inwestycje obu firm w nową spółkę przez trzy kolejne lata. Ich poziom nie został ujawniony. Do joint venture wejdą też prawdopodobnie wszystkie zakupione przez Softbank firmy internetowe: Multinet, Polbox, Pik-Net, PDI, IDS i Polska OnLine. Nie wiadomo na razie, jak zostanie rozwiązana kwestia portalu finansowego, który Softbank zamierza utworzyć wspólnie z Agorą.

Spółka CA i Softbanku skupi się na świadczeniu usług internetowych, w tym tzw. ASP (Aplication Service Providers), czyli wypożyczaniu aplikacji przez Internet.

Charles B. Wang twierdzi, że jest to początek dużych inwestycji CA w tej części Europy.

— Liczy się prestiż CA na rynku światowym. Nieco rozczarowani mogą czuć się inwestorzy, którzy oczekiwali premii związanej z takim zdarzeniem i wezwania do sprzedaży akcji — komentuje Benita Mikołajewicz z ING Barings.

Taka forma współpracy może jednak świadczyć o tym, że CA nie jest zainteresowane tradycyjną częścią działalności Softbanku.

— Bankowość jest ciągle istotna dla Softbanku, ale uparte bazowanie na starej ekonomii nie przyniosłoby Softbankowi niczego dobrego — uważa jeden z analityków.

Aleksander Lesz swierdził, że Softbank nie będzie poszukiwał inwestora, nie wykluczył jednak możliwości wejścia kapitałowego CA w jego firmę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane